Application of radial basis functions method to advection-diffusion and viscoelastic flow problems
Radyal bazlı fonksıyonlar metodunun adveksiyon-difüzyon ve viskoelastik akış problemlerine uygulaması
- Tez No: 245853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUNT ATALIK, DOÇ. DR. OSMAN BÖREKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Tezin amacı radyal bazlı fonksiyonlar ağsız nümerik çözüm metodunun adveksiyon-difüzyon denklem tipine ve viskoelastik akış problemlerine bir uygulamasını göstermektir. Radyal bazlı fonksiyonlar metodu dikkate alındığında, çalışmada multiquadrics ve spline özellikte fonksiyon tipleri kullanılmıştır. İlk olarak, çalışmada bir ve iki boyutlu doğrusal adveksiyon-difuzyon denklem tipleri çözümü literatürdeki analitik ve başka numerik çözümlerle karşılaştırılmak üzere ele alınmaktadır. Daha sonra bir ve iki boyutta Burgers denklemleri ve doğrusal olmayan adveksiyon-difuzyon denklemi metodun verimliliğini göstemek için çözülmüştür. Bunlara ilave olarak bir boyutta, viskoelastik akışın iki modeli olan, bir modlu Üst-Taşınımlı Maxwell ve bir modlu Oldroyd-B akışkan modellerinin, iki paralel plaka arasındaki akışı dikkate alınarak radyal bazlı fonksiyonlar metodu ile çözülmüştür. Özellikle, multiquadric radyal bazlı fonksiyon çözümlerinin şekil parametre etkileri incelenmiş ve her bir soru için bilinen kesin ve nümerik çözümler kullanılarak şekil parametresi optimizasyonu yapılmıştır. Tüm uygulamalardan yola çıkılarak, bu ağsız radyal bazlı nümerik yöntemin kodlaması çok kolay, iki ve üç boyutlu uygulamar için oldukça esnek ve diğer metotlara göre daha verimli olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The objective of the thesis is to demonstrate an application of radial basis functions method to linear and nonlinear advection-diffusion and viscoelastic flow problems. As far as the radial basis functions method is considered, multiquadrics and thin-plate splines types of functions are used in the study. Firstly, the study is handling the linear advection-diffusion type of equation in one and two dimensional cases with specific examples in order to compare with the analytical and the numerical solutions existing in the literature. Then, one and two dimensional Burgers? equations and nonlinear advection-diffusion equation are solved to demonstrate the efficiency of the method. In addition to that, two models of viscoelastic flow in one dimension, Upper-Convected Maxwell and Oldroyd-B fluid models for mode one are investigated using radial basis functions collocation method considering start-up flow between parallel plates. Especially, for multiquadric radial basis functions solutions, the shape parameter effect is investigated and shape parameter optimization is carried out with the known exact solutions. It can be claimed from all implementations that this meshless radial basis functions collocation method is very easy to code, flexible with respect to high-dimensional geometries and efficient in comparison with the other methods.