Frictional behavior of facing elements of geosynthetic reinforced soil retaining structures
Geosentetik donatılı duvarların ön cephe elemanlarının sürtünme özellikleri
- Tez No: 245855
- Danışmanlar: PROF. EROL GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Geotekstil ve geogrid donatılar kullanılarak güçlendirilmiş olan geosentetik donatılı toprak istinat duvarlarının (öncelikli olarak prekast beton blok ön cephe elemanlı olanlar) sayısında çok büyük bir artış vardır. Geosentetik donatılı toprak istinat duvarlarının kullanımı tüm dünyada popüler hale gelmiştir ve Türkiye'de de yayılmaktadır. Prekast beton blok ön cephe elemanlarına sahip geosentetik donatılı toprak istinat duvarları estetik, ekonomik ve inşası kolay olan bir seçenektir. İnşa sırasında geosentetik donatılar, prekast beton blok ön cephe elemanlarının arasına yerleştirilirler.Bu çalışma geosentetik donatılı toprak istinat duvarlarında kullanılan harçsız istiflenen beton bloklarla çeşitli geosentetik donatıların arasındaki sürtünmeyi araştırmaya yöneliktir. Üç çeşit polimer bazlı geosentetik donatı, beton blokların boş olduğu halde, kumla veya çakılla dolu oldukları hallerde, sürtünme özelliklerinin birbirleriyle karşılaştırılabilmesi için deneylerde kullanılmışlardır. Her bir durum için sürtünme açısı hesaplanmıştır. Sonuçlar karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.Beton bloklar ile geosentetik donatılar arasındaki sürtünme bağlantı kuvveti olarak değerlendirilebilir. Bağlantı kuvveti deneyini yürütmek için bir düzenek geliştirilmiştir. Bu deneyde geosentetik donatılara uygulanan gerilme yükü göçmeye kadar arttırılmıştır. Bu deney farklı düşey yükler altında tekrarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Geosynthetic reinforced soil retaining walls (primarily those with precast concrete block facing elements) reinforced by geogrids or geotextiles are in a period of enormous growth. The construction of geosynthetic reinforced soil retaining walls has gained popularity throughout the world and is becoming widespread in Turkey. Geosynthetic reinforced soil retaining walls with precast concrete block facing elements provide an aesthetically pleasing, cost-effective alternative that is easy to construct. In the construction, geosynthetic reinforcements are placed between the precast concrete block facing elements.This study investigates the friction between dry-stacked concrete blocks and different types of geosynthetic reinforcements used in geosynthetic reinforced soil retaining walls. Three types of polymer geosynthetic reinforcements are compared to one another with respect to their frictional properties with empty dry-stacked concrete blocks, sand used as infill, and gravel used as infill in the tests. The angle of friction was calculated for each case. The results were comparatively evaluated.The friction between concrete blocks and geosynthetic reinforcement is referred as the connection strength. An apparatus was developed to conduct a connection strength test. In this test, the tensile load applied on geosynthetic reinforcements was increased until complete pull-out occurred. The tests were repeated at different normal loads.