Askılı kumlama makinesinin plc ile kontrolü ve kumlama işlemi için gereken işlemlerin optimizasyonunun gerçekleştirilmesi
Optimization of the shot blasting processes required and control of hanger type shot blasting machine with plc
  1. Tez No: 595890
  2. Yazar: ABDULLAH AKKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUCİZ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Döküm ve dövme işlemlerinden sonra malzeme yüzey temizliği kumlama işlemi ile yapılır. Günümüzde bu işlem boyama, kaplama, yapıştırma işlemi gibi işlemlerden önce yüzey temizliğini sağlamak ve yüzey pürüzlülüğü belirli bir seviyeye indirgemek için yapılmaktadır. Sanayide kullanılan kumlama makinelerinin birçoğu geleneksel röle kontrolü ile kontrol edilmektedir. Bu durum makine arızalarının bulunması ve çözülmesinin oldukça zahmetli olmasına ve çok uzun zaman almasına neden olmaktadır. Ayrıca kumanda rölelerin kontaklarında oluşan arızalar gereksiz yere makinelerin çok sık arıza yapmalarına sebep olmaktadır. Bu çalışmada geleneksel röle kontrolü ile çalışan bir askılı kumlama makinesinin PLC ile kontrolü işlemi gerçekleştirilmiştir. PLC ile kumlama makinesinde oluşan arızalarını bulmak, arızanın giderilmesi için harcanan sürenin ve arıza maliyetinin azaltılması hedeflenmiştir. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda kumlama makinesinin kumlama zamanları düzenlenerek, gereksiz kumlama zamanları ortadan kaldırılmıştır. Böylece gereksiz enerji harcamalarına ve malzeme yüzeyinde bozulmalar önlenmeye çalışılmıştır. Bu tez çalışmasında kumlama makinesinin işletme ve bakım maliyetlerinde azalma sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
After casting and forging processes, the cleaning of the material is made by sand blasting. Nowadays this operation is made before the processes such as painting, assembling, bonding, ensuring the surface smoothness to a certain level. Most of the sandblasters that are used in industry are made by traditional relay control. In this case finding and solving processes of the machine checks took to much time. Furthermore the breakdown of the relay that takes places in the contacts causes the machines too much breakdowns. In this study a hanging sandblaster machine that is working with traditional relay control is controlled with PLC. Finding and repairing the machines breakdowns with PLC targeted quite easier, spend less time and money. As a result of experimental studies the machines sanding times are arranged and the unnecessary sanding times are abolished. By this way material surface deterioration and unnecessary energy cost tried to prevented. In this thesis sandblaster machines operating and maintenance cost are reduced.