Distributed localization algorithms for target tracking in wireless sensor networks
Telsiz algılayıcı ağlarda hedef takibi için dağıtık yer belirleme algoritmaları
- Tez No: 245875
- Danışmanlar: PROF. CEM ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Telsiz algılayıcı ağlar, algılama ve işbirliği içerisinde bilgi paylaşımı işlemlerini gerçekleştirebilen küçük algılayıcı düğümlerden oluşur. Hedef takip etmek de dahil olmak üzere telsiz algılayıcı ağların kullanılabildiği geniş bir uygulama alanı vardır.Hedef takibi, bir hedefe ait ölçümler yapılarak ve bunlar kullanılarak hede ? n bir sonraki durumunun tahmin edilmesi sürecidir. Telsiz algılayıcı ağlarda hedef takibi, enerji korunması ve takip kalitesi arasında iyi bir dengede çalışabilecek enerji etkin modelleri içerir.Bu çalışma kapsamında hedef takibinin en önemli parçalarından biri olan yer belirleme yöntemlerini inceledik. Motivasyonumuz, daha iyi hedef takip kalitesini ve yer belirleme doğruluğunu aynı ya da daha az enerji harcayarak başarmaktır.Dağıtık hedef takibi için kullanılacak iki yeni yer belirleme algoritması önerdik. Bu algoritmalar var olan yapıya kolayca uygulanabilir. Sistem başarım değerlendirmesinde kullanılan benzetim yöntemleri, önerilen algoritmaların var olan yer belirleme yöntemlerinden belirli durumlarda daha iyi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
A wireless sensor network (WSN) is a group of tiny wireless sensor nodes which perform sensing and sharing this information in collaboration. WSNs have a wide application area including target tracking.Target tracking is the process of estimating a target?s state with the measurements obtained from the target. Target tracking with WSNs involves the design of energy efficient models that can work with a good trade-off between the energy conservation and the tracking quality.In this thesis, we focused on the localization methods, which are one of the key parts in the target tracking process. Our motivation has been to provide better target tracking quality and localization accuracy while consuming similar or less energy.Two new localization algorithms are proposed for an existing distributed collaborative target tracking framework. Our algorithms are easily applicable to this framework. We used simulations to evaluate the performance of these algorithms. The performance results shows that our algorithms perform better than existing localization methods under some conditions.