Selective co oxidation over monolithic Au/Al2O3 promoted by metal oxides
Metal oksitler ile desteklenmiş monolitik Au/Al2O3 ile seçimli co oksidasyonu
  1. Tez No: 245876
  2. Yazar: SEVAL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. RAMAZAN YILDIRIM, PROF. ZEYNEP İLSEN ÖNSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, hidrojence zengin ortamlarda seçimli karbon monoksit oksidasyonu için kordierit monolitik Au/Al2O3 katalizörlerin hazırlama metotlarının incelenmesidir. Bu karşılaştırmalı çalışmada, monolitik yapının duvarları ilk olarak, katalizörün yüzey alanını genişletmek amacıyla koloidal kaplama metodu uygulanarak alumina ile kaplanmıştır. Metal oksit destekleyicinin (MgO) monolitik yapıya yüklenmesi emdirme yöntemi ile sağlanmıştır. Altın, MgO/Al2O3/kordierit monolitik katalizörlerine ıslak emdirme, kuru emdirme, birlikte çöktürme, tortu çöktürmesi ve homojen tortu çöktürmesi olmak üzere beş farklı metot ile yüklenmiştir. Tortu çöktürmesi yöntemi hem 70oC'de hem de oda sıcaklığında, homojen tortu çöktürmesi yöntemi ise asetamid ve üre olmak üzere iki farklı çöktürme aracı kullanılarak uygulanmıştır. Daha sonra, katalizörler 2 saat boyunca 50 cm3/min akış hızındaki H2 altında indirgenmiş ve hidrojence zengin ortamda seçimli karbon monoksit oksidasyonu için test edilmiştir. Altın yükleme metotları 110oC'de çalışılmıştır ve MgO ile Au içerikleri sırasıyla %1.25(ağ) ve %1(ağ) olarak seçilmiştir. Au yükleme etkisinin incelenmesi için %0.5(ağ) ve %0.16(ağ) Au içerikli katalizörler ile de çalışılmıştır. Au ve MgO yüklenmesi, W/F oranı ve O2 içeriğinin etkileri 50-150oC sıcaklık aralığında ve toplam 100.6 cm3min-1 akış altında incelenmiştir. Son olarak, sıcaklıkta iniş ve çıkış etkisi incelenmiştir. En yüksek CO dönüşümü (77.30%), çöktürme aracı olarak üre kullanılarak homojen tortu çöktürme yöntemi ile 90oC'de, %1(ağ) Au/ %1.25(ağ) MgO/Al2O3 içeriğindeki katalizör kullanırak %0.99 CO, %1.59 O2, %59.64 H2 ve dengeleyici miktarda He içeren akım altında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to investigate the preparation methods of cordierite monolithic Au/MgO/Al2O3 catalysts for selective carbon monoxide oxidation in a hydrogen rich environment. In this comparative study, the walls of the monolithic structures were firstly coated with alumina by colloidal coating method in order to enlarge the surface area of the catalyst. The loading of the metal oxide promoter (MgO) to the monolithic structure was applied by impregnation method. Gold was loaded to the MgO/Al2O3/cordierite monolith catalysts using five different methods namely, wet impregnation, co-precipitation, dry impregnation, deposition-precipitation and homogeneous deposition precipitation. Deposition precipitation technique was applied both at 70oC and room temperature, and homogeneous deposition precipitation method was applied by using two different precipitating agents which are acetamide and urea. The catalysts were then reduced in H2 with a flow rate of 50 cm3min-1 for 2 hours and tested for selective carbon monoxide oxidation in a hydrogen rich stream. The comparison of the gold loading methods was studied at 110oC and the MgO and Au content of the catalysts were selected as 1.25 wt% and 1 wt% respectively. Catalysts with 0.5 wt% and 0.16 wt% Au content were also studied in order to determine the Au loading effect. The effects of Au and MgO loading, W/F ratio and O2 content were investigated in the temperature range of 50-150oC under a total flow of 100.6 ml/min. Finally, the effect of temperature ascent and descent was investigated. The highest CO conversion (77.30%) was achieved via homogeneous deposition precipitation method using urea as the precipitating agent at 90oC with the catalyst compositions of 1 wt% Au/1.25 wt% MgO/Al2O3 and with the feed compositions of 0.99% CO, 1.59% O2, 59.64% H2 and balance He.