Investigating brain hemodynamics of schizophrenic patients by functional near-infrared spectroscopy
İşlevsel yakın-kızılötesi spektroskopi yardımıyla şizofren hasta gruplarındaki beyin hemodinamiğinin incelenmesi
- Tez No: 245895
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ATA AKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Psikiyatri, Bioengineering, Psychiatry
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
İnsanlar iç ve dış uyaranlara bağlı olarak, konuşmak, yürümek veya şarkı söylemekgibi eylemleri rahatça sonlandırabilirler. Uyaranın belirli bir boyutuna yanıt verirken, eşzamanlı oluşan uygunsuz veya kullanılmayan boyutu bastırmak, enterferans etkisi olarakbilinir. Sağlıklı bireylerde uygunsuz veya bağımsız yanıtların inhibisyonu, yönetimsel birişlevdir ve prefrontal korteks tarafından kontrol edilir. Beynin prefrontal bölgesinde oluşanbazı hasarlar, yanıt inhibisyonu bozulmalarına yol açar, ve şizofreni ve otizim gibi bazınörolojik bozukluklarla da ilişkilendirilebilir.Şizofreni sadece yanıt inhibisyonu ile değil, kognitif alandaki bozulmalarla datanımlanabilen genellikle erken erişkinlik döneminde ortaya çıkan ve toplumun % 1'inietkileyen psikiyatrik bir bozukluktur.Bu çalışmanın amacı şizfrenide görülen dikkat bozukluklarının Stroop ve fNIRSyardımıyla analizidir.
Özet (Çeviri)
People can easily stop talking, walking, singing and so on, in response to changes ininternal or environmental states. The ability to respond to a specific dimension of a stimuluswhile suppressing simultaneous inappropriate or no longer required competing stimulus isknown as interference effect. This ability to inhibit inappropriate or irrelevant responses is ahallmark of executive control and is subserved by prefrontal cortex of the brain in healthysubjects. Damage to these prefrontal regions, results in response inhibition deficits and alsohave been linked to several neurological disorders like schizophrenia and autism.Schizophrenia is a psychiatric disorder that associated with general cognitiveimpairments in addition to inhibitory deficits. Onset of these symptoms typically occurs inyoung adulthood, with approximately 1% of the population affected.In this study, attentional processes in schizophrenia spectrum have been examinedusing Stroop task and fNIRS.