Factors affecting site response analysis
Saha davranış analizlerine etki eden faktörler
- Tez No: 245899
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ANSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Saha davranış analizlerinin amacı belli bir deprem tehlikesi ve zemin profiline yönelik olarak bir deprem esnasında zemin yüzeyinde oluşacak yer sarsıntısının özelliklerinin tahmin edilmesidir. Saha davranış analizi yapılabilmesi için: temsili ivme zaman kayıtlarından seçilmiş veya üretilmiş bir veya daha fazla tasarım deprem kaydına, analiz sahası zemin-kaya profilinin idealizasyonuna ve varsayılan basitleştirilmiş dalga yayılımında zemin profilinin davranış çözümlerinin üretilmesi için bir analiz yöntemine başka şekilde söylemek gerekirse saha davranışının uygun şekilde modellenmesine gerek vardır. Saha davranış analizlerinin sonuçları genellikle zemin yüzeyinde bulunan davranış spektrumu veya ivme veya hız zaman kayıtları şeklinde verilmektedir.Bu çalışma, saha davranış analizi yapılabilmesi için gerekli unsurların, daha kapsamlı ve gerçekçi bir değerlendirmeye yönelik bir analiz methodu elde etmek için incelenmesini ve geliştirilmesini amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında; girdi ivme zaman kayıtlarının, uygulanan numerik yöntemin, gerilme ve frekans bağımlı doğrusal olmayan zemin davranışının analiz üzerindeki etkileri incelenmiş, vaka analizlerine dayanarak yöntemler önerilmiştir. Tabakalı zemin profillerinin davranışları, eşdeğer doğrusal ve modifiye eşdeğer doğrusal analiz yöntemleri ile analiz edilmiştir.Geliştirilen yöntem olasılıksal deprem tehlike analizine dayanan sahaya özel araştırmalara yönelik zemin yüzeyinde deprem özelliklerinin belirlenmesi için kullanılabilecektir.Bu çerçevede, saha davranış analizleri (a) girdi ivme zaman kayıtları için farklı ölçeklendirme parametrelerinin elde edilmesi ve bu parametreler için azalım ilişkilerinin geliştirilmesi, (b) ölçeklendirme parametrelerinin deprem büyüklüğü ve uzaklığına göre etkilerinin incelenmesi, (c) saha davranış analizlerinde kullanılacak girdi deprem kayıtlarının seçimi ve ölçeklendirilmesi için yöntem geliştirilmesi, (d) saha davranış analizlerinden elde edilecek parametrelerin sıvılaşma değerlendirmesi, mikrobölgeleme, bina ve altyapı elemanlarının hasar görebilirliğinin belirlenmesi gibi değişik deprem mühendisliği analizlerine yönelik tasarım veya hasar parametresi olarak seçilmesi için yöntem geliştirilmesi, (e) eşdeğer doğrusal analiz yönteminde dinamik kayma modülü ve sönüm oranı parametrelerinin frekans ve çevre basıncı bağımlılıklarını dikkate alan yöntemin geliştirilmesi, (f) mevcut eşdeğer lineer analiz yöntemlerinin ve bu yöntemleri kullanan saha davranış analizi programlarının incelenmesi, (g) Shake91 programının frekans ve çevre basıncı bağımlılığını dikkate alacak şekilde modifiye edilmesi, (h) seçilmiş zemin profilleri üzerinde sonuçların modifiye edilmiş Shake91 kullanılarak karşılaştırılması, (i) saha davranış analizlerinde doğrusal olmayan analiz modellerinin incelenmesi konuları dikkate alınarak çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of a site response analysis is to estimate free-field ground shaking characteristics during an earthquake for a specific hazard level and set of site conditions. The mandatory components for a site response analysis are: one or more design earthquake records with representative acceleration time histories, an idealization of the soil-rock system at the site of interest, and a scheme to generate response solutions to simplified assumed wave fields in other words appropriate modeling of the soil behavior. Normally, the free-field ground response is presented in terms of either response spectra or the variation of acceleration or velocity with time.The study aims to review and improve different components of site response analyses in order to achieve a robust methodology for more comprehensive and realistic assessment. The effects of input acceleration time histories, the applied numerical methodology, stress and frequency dependence and nonlinear site response analysis were reviewed and methodologies were suggested based on case studies. Site response of layered soil deposits was analyzed using equivalent linear and modified equivalent linear schemes.The developed methodology would be utilized to estimate earthquake characteristics on the ground for site specific investigations based on probabilistic earthquake hazard assessment.Within this perspective, site response analysis was studied with respect to (a) the determination of different scaling parameters including derivation of attenuation relationships for these parameters, (b) the evaluation of scaling parameters with respect to magnitude and distance ranges, (c) the methodology of selection and scaling of input acceleration time histories for site response analyses, (d) the methodology for selection of ground motion parameters from site response analysis as design or damage parameters for various earthquake engineering analysis such as liquefaction susceptibility, microzonation, vulnerability assessments for buildings and pipeline networks, (e) the methodology for confining stress and frequency dependence of modulus reduction and damping in equivalent linear site response analysis, (f) the review concerning the available equivalent linear site response analysis models and software, (g) formulation of modified version of Shake91 to account for stress and frequency dependency, (h) comparison of results with modified Shake91 based on selected borings, and (i) the review concerning nonlinear models for site response analysis.