Neoadjuvan tedavı sonrası opere edılen mide kanseri hastalarında tümör yanıtını etkileyen faktörler; tek merkez deneyimi
Factors affecting tumor response in gastric cancer patients operated after neoadjuvant therapy; single center experience
- Tez No: 701322
- Danışmanlar: DOÇ. ABDULLAH SAKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tüm kanserler içinde mide kanseri sık görülen malign tümörlerden biridir ve dünya genelinde kansere bağlı ölümlerin en sık ikinci nedeni olarak görülmüştür. Bu çalışmada neoadjuvan tedavi sonrası opere edilen mide kanserli hastalarda tümör yanıtını etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlandı. Materyal ve Metod: Çalışmaya 2015-2020 yılları arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı tıp merkezi onkoloji bilim dalında takip ve tedavisi yapılan mide kanserli hastalar alındı. Çalışmaya klinik evre II ve III, neoadjuvant tedavi verilmiş, neoadjuvan tedavi sonrası opere edilebilmiş, verilerine ulaşılabilen hastalar alındı. Bulgular: Çalışmaya 37'si(%38,1) kadın, 60'ı(%61,9) erkek olmak üzere toplam 97 hasta alındı. Hastaların patolojik olarak KT cevabı incelendiğinde hastaların 10'unda(%10,3) ''tam yanıt'', 16'sında(%16,5) ''tama yakın'' , 30'unda(%30,9) ''parsiyel yanıt'' ve son olarak 41'inde(%42,3) ''stabil yanıt'' elde edildiği görüldü. Tedaviler sonrası nüks oranları incelendiğinde 21'inde(%21,6) nüks tespit edimiş olup; nüks yeri incelendiğinde bunların 4'ü(%4,1) lokal, 16'sı(%16,5) karaciğer ve 1'i(%1) periton olarak görüldü. Hastaların incelenen perinöral invazyon(p değeri: 0,001), lenfovasküler invazyon(p değeri: 0,001), seroza tutulumu(p değeri: 0,001), ypTNM evereleme skoru(p değeri: 0,001), ypTNM alt guruplarından ypT (p değeri: 0,001) ve ypN(p değeri: 0,001) olarak hesaplanmış olup bu parametrelerin istatiksel olarak anlamlı olduğu görüldü. Çok değişkenli analizde perinöral invazyon(PNI) varlığının(Odds ratio[OR]: 5.515, 95 % CI: 1.559-19.507) tam yanıta(TRG) etki ettiği( p değeri: 0,008) ve istatiksel olarak analmlı olduğu görüldü. Tartışma: Çalışmamızda neoadjuvan tedavi sonrası opere edilen mide kanseri hastalarında incelenen perinöral invazyon, lenfovasküler invazyon, seroza tutulumu, ypTNM evereleme skoru, ypTNM alt guruplarından ypT ve ypN değerleri hastalıksız sağkalımı anlamlı olarak kısaltıyordu. Sonuç: Bu bulgular eşliğinde mide kanserinde erken evrede tanı konulmasının son derece önemli olduğu kanaatindeyiz. Bu çalışmamızın prospektif klinik çalışmalar ile desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Gastric cancer is one of the most common malignant tumors among all cancers and is the second most common cause of cancer-related death worldwide. In this study, it was aimed to examine the factors affecting tumor response in gastric cancer patients who were operated after neoadjuvant therapy. Materials and Methods: Patients with gastric cancer who were followed up and treated in the oncology department of Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaşı medical center between 2015 and 2020 were included in the study. Patients with clinical stages II and III, who were given neoadjuvant therapy, who could be operated after neoadjuvant therapy, and whose data could be accessed were included in the study. Results: A total of 97 patients, 37 (38.1%) female and 60 (61.9%) male, were included in the study. When the KT response of the patients was examined pathologically, 10 (10.3%) of the patients had ''complete response'', 16(16.5%) ''near complete'', 30(30.9%) ''''“partial response”and finally“stable response”was obtained in 41 (42.3%) of them. When the recurrence rates after the treatments were examined, 21 (21.6%) were found to have recurrence; When the recurrence site was examined, 4 (4.1%) of them were local, 16 (16.5%) liver and 1 (1%) peritoneum. Perineural invasion (p value: 0.001), lymphovascular invasion (p value: 0.001), serosa involvement (p value: 0.001), ypTNM grading score (p value: 0.001), ypT from ypTNM subgroups (p value: 0.001) and It was calculated as ypN(p value: 0.001) and these parameters were found to be statistically significant. In multivariate analysis, it was observed that the presence of perineural invasion (PNI) (Odds ratio[OR]: 5.515, 95 % CI: 1.559-19.507) affected the complete response (TRG) (p value: 0.008) and was statistically significant. Discussion: In our study, perineural invasion, lymphovascular invasion, serosa involvement, ypTNM grading score, and ypT and ypN values from ypTNM subgroups analyzed in gastric cancer patients who were operated on after neoadjuvant therapy significantly shortened disease-free survival. Conclusion: In the light of these findings, we believe that it is extremely important to diagnose gastric cancer at an early stage. This study needs to be supported by prospective clinical studies.