Cs simetrisindeki trikarbonil komplekslerinin seküle denklemlerinin çözümü için yeni yaklaşımların geliştirilmesi ve co-gerilme bölgesindeki IR spektrumlarının analizi
A new approach to solving the secular equations and to analysing the co-stretching region ir spectrum of tricarbonyl complexes with Cs symmetry
- Tez No: 245930
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Metal karboniller ve türevleri, yükseltgenme ve termal bozunmaya karşı oldukça kararlı olup yapılarındaki karbonil gruplarının değişik ligandlarla yer değiştirebilmeleri nedeniyle organometalik bileşiklerin sentezinde başlangıç maddesi ve çok sayıda organik tepkimede katalizör olarak kullanılmaktadır. Söz konusu tepkimelerin özellikle mekanizmalarının açıklanmasında metal karbonil yapılarının aydınlatılması önemli ipuçları vermektedir.Titreşimsel veriler ve karbonil ayrımlı kuvvet alanları yöntemi ile metal karbonil komplekslerinin geometrik yapıları ve stereokimyası başarılı bir şekilde açıklanabilmektedir. Bu yöntemin uygulanmasında iki önemli problemle karşılaşılmaktadır. Bunlardan ilki karbonil gerilme bandlarının simetrik etiketlenmesi, diğeri ise bazı sistemler için bilinmeyen sayısı denklem sayısından fazla olan seküler denklemler olmasıdır.CS simetrisindeki trikarbonil komplekslerinin kuvvet sabitlerinin tespiti için daha önce farklı tipteki moleküller için geliştirilen Analitik-1a, Analitik-1b, Analitik-2a, Analitik-2b ve ESTMD yöntemleri çalışılan tipteki moleküllere uygulandı. Bu yolla uygun yönteme karar verildi. M(CO)3 tipi moleküller için ESTMD trigonal bipiramit ve oktahedral moleküller için Analitik-2a yönteminin uygun olduğu görüldü. Bu yöntemlerin doğruluğu 13C-izotopomer yöntemi kullanılarak denendi. Sonuçların standart sapmalara göre değerlendirilmesi yöntemlerin uygulanabilir olduğunu gösterdi. Ayrıca bu yöntemler kullanılarak etiketleme yapıldı ve uygun etiketleme olarak bulundu.Çalışmada daha önce kuvvet sabitleri hesaplanmamış CS simetrisindeki oktahedral ve trigonal bipiramit pek çok trikarbonil kompleksi için kuvvet sabitleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Metal carbonyls and derivatives, which are rather against to reduction and thermal decomposition, were used as an initial substance in synthesis of organometallic comounds and as a catalyster in great number of organic reaction, since the carbonyl groups can be substituted with different ligands. Interpretation of the metal carbonyl structure gives important clues to clarifying the mechanism the reaction questioned.Geometrical structure and the stereochemistry of metal carbonyl complexes can be explained succesfully by CO-factored force fields method and vibrational data. When the method is applied to metal carbonyls, two important problems are encountered. The first is the determination of the symmetry species of the observed CO-stretching bands. The second is that the number of the observed CO stretching frequencies is less than the number of unknown (the number of force constants)For the determination of the force constants of the tricarbonyl complexes with Cs symmetry, the approaches of the Analytical-1a, Analytical-1b, Analytical-2a, Analytical-2b and ESMTD methods which were developed for different molecules were used. It was found that, the ESTMD method for M(CO)3 molecules and the Analytical-2a method for trigonal bipyramidal and octahedral molecules are applicable. The 13C-isotopomer method was used to confirm the validity of the ESTMD and Analytical-2a methods. It was seen the standard deviation that the methods could be use for the determination of the force constants. However, the frequency assignment was done with the methods and the was found as correct assignment.Furthermore, the force constants for a lot of octahedral and trigonal bipyramidal complexes with CS symmetry were calculated.