Polipirol, poli (n-metil pirol) ve kopolimerlerinin sentezi ve uygulamaları
The synthesis and application of polypyrrole, poly-n-methyl-pyrrole and their copolymers
- Tez No: 245945
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TUNCAY ÖZYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, polipirol, poli-N-metil pirol ve kopolimerleri 0,50M sülfamik çözeltisinde paslanmaz çelik elektrot yüzeyine siklik voltametri tekniğiyle, iki farklı tarama hızı (20 ve 50 mV/s) uygulanarak elde edilmişlerdir.. Çıplak ve polimer kaplı elektrotların korozyon performansları % 3,5'lik NaCl çözeltisi içerisinde AC empedans spektroskopisi ve anodik polarizasyon eğrileri kullanılarak araştırılmıştır. Paslanmaz çelik elektrot yüzeyinde sentezlenen PPy filmlerin korozyon dayanımlarının PNMP ve kopolimer filmlerden daha iyi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, polypyrrole, poly(N-methyl pyrrole) and these co-polymers were achieved on stainless steel using cyclic voltammetry technique by two different scan rates (20 ve 50 mV/s) in 0.5 M sulphamic acid solution. Corrosion performances of uncoated and polmer coated electrodes investigated by Electrochemical impedance spectroscopy (EIS) and anodic polarization curves in % 3.5 NaCl solution. The results reveal hat the corrosion resistance of PPy coated stainless steel electrodes more than compare with PNMP and copolymer coats.