Orta katlı betonarme binaların zorlanmış titreşim testleri
Forced vibration tests of the middle-rise reinforced concrete buildings
  1. Tez No: 245957
  2. Yazar: HASAN ERHAN AÇIKYOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT BİKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada 106M420 numaralı TÜBİTAK ve 107M445 numaralı TÜBİTAK-Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG) projeleri kapsamında, Antakya'da orta katlı yapı stokunu temsil eden üç betonarme bina seçilerek zorlanmış titreşim testleri yapılmıştır. Testler iki farklı Sarsma Cihazı ile gerçekleştirilmiştir. İlk test birinci tip Sarsma Cihazıyla, ikinci ve üçüncü testler ise ikinci tip Sarsma Cihazıyla gerçekleştirilmiştir. Testlerde sarsma cihazı aracılığıyla belirli frekans aralıklarında yapıya titreşim uygulanarak, yapıda oluşan tepkiler sensörler yardımıyla kayıt altına alınmıştır. Her bina için testlerden elde edilen veriler değerlendirilerek yapının hakim titreşim periyotları, mod şekilleri ve sönüm oranları bulunmuş ve ETABS paket programından elde edilen dinamik analiz sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Araştırma sonucunda teste tabi tutulan üç orta katlı betonarme binanın, test ve analitik sonuçlarının karşılaştırılması neticesinde, incelenen binaların projelerine uygun şekilde inşa edildikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, forced vibration tests were conducted on three reinforced concrete buildings which were chosen to represent the middle-rise building stock in Antakya within the scope of the projects, namely TUBITAK coded 106M420 and TUBITAK-Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG) coded 107M445. The tests were conducted using two different shaking instruments. First test and following second and third tests were conducted using the first type and second type shaking instruments, respectively. In the tests, vibrations were applied to the building in some frequency ranges using the shaking instrument and then responses obtained from the building were recorded through the sensors. The test results obtained for each building were analyzed to find the natural vibration periods, mode shapes and damping ratios which were compared with the dynamic analysis results obtained from ETABS program. The values determined from the comparison of test and analytical results of the three reinforced concrete buildings showed that the buildings in Antakya were constructed in accordance with their projects.