İskenderun ilçesi küçük aile sığırcılık işletmelerinin yapısal, sosyal ve ekonomik özellikleri üzerine bir araştırma
A research on structural, social and economic characteristics of small scale family farms of cattle in Iskenderun district
- Tez No: 245971
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEL ŞEKERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma, Hatay İlinin İskenderun İlçesindeki küçük aile işletmelerinin yapısal, sosyal ve ekonomik özelliklerinin ortaya çıkarılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın materyalini, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından İskenderun ilçesine 2004-2006 periyodunda 55 adet gebe düvenin verildiği işletmelerde yapılan anket çalışması oluşturmuştur. Anket sonuçları SPSS bilgisayar paket programı ile analiz edilmiştir.Analiz sonuçlarına göre, işletmelerin % 70.9'u küçük, % 25.4'ü orta ve % 3.6'sı büyük işletmelerden oluşmaktadır. Ahırların % 92.7'si plansız yapılmış olup, büyük çoğunluğunun yapımında betonarme (% 50.9) ve tuğla (% 45.5) kullanılmıştır. Büyük ölçüde taş kullanılarak yapılan barınak sayısı sadece 2 dir (% 3.6). İşletmelerin büyük bir çoğunluğunun (% 70.9) 1-3 baş sığıra sahip olduğu, 4-6, 7-10 ve >10 baş sığıra sahip olan yetiştirici oranlarının ise sırasıyla % 21.8, % 3.6 ve % 3.6 olduğu tespit edilmiştir.Yetiştiricilerin %56.4'ünün kendi arazileri yoktur. Kendi arazisine sahip olanların %66.7'sinin ortalama arazi büyüklüğü 0.5-5 dekardır. 6-10, >10 dekar arazisi olan çiftçilerin oranı sırası ile %20.8 ve %12.5'tir.Yetiştiricilerin % 81.8 gibi büyük bir oranının İlköğretim okullarından (İlk ve Ortaokul), % 14.5'inin lise ve üstü okullardan mezun oldukları, % 3.6'sının ise tahsilinin olmayıp sadece okur-yazar oldukları görülmüştür.İşletmelerin % 7.3'ünde 1-2, % 40.0'da 3-4, % 47.3'ünde 5-6, % 5.5'inde ise 7 ve daha fazla sayıda kişinin yaşadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study is conductud by aiming bring to light of structural, social and economic characteristics of small scale family farms of cattle in İskenderun District of Hatay Province.Material of the research was formed by public survey that was performed at units which 55 pregnant heifers were given in 2004-2006 period by Social Assistance and Solidarity Fund to İskenderun District. Results of survey were analised by using SPSS Computer Package Program. 92.7% of the barns are builted without plan, and concrete (50.9%) and brick (45.5%) in construction of most of them.According to results of analise, percentages of small, medium and large sized units were 70.9%, 25.4% and 3.6% respectively. 92.7% of the barns of units are jerry- built and barn number which had been builted by using stone on a large scale, only is two. It was determined that most of the units (70.9%) have 1.3 heads, The rates of breeders who have 4-6, 7-10 and >10 heads are 21.8%, 3.6% and 3.6% respectively.56.4% of breeders have not their own lands. Average land size of 66.7% of the breeders who have own lands were 0.5-5 decares. The rates of the farmers who have 6-10, >10 decares were 20.8%, 12.5% respectively.The percentage of the breeders who graduated from primary and high school and University are 81.8% and 14.5% respectively. 3.6% of the breeders had any education, but they can read and write.It was determined that the rates of the farms which 1-2 , 3-4, 5-6, 7 and more than 7 persons live in are 7.3%, 40%, 47.3% and 5.5% respectively.