Uzaktan algılama teknikleri kullanarak amik ovasının arazi kullanım durumunun ve alansal dağılımının belirlenmesi
Using the remote sensing methods of amik region has determined land use situation and field distribution
  1. Tez No: 245972
  2. Yazar: HACI BAYRAM AYATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, Japon Uzay ajansı ALOS uydusunun 4 farklı dalga boyunda algılanmış 10 metre çözünürlüklü AVNIR-2 sayısal verileri kullanılarak Amik Ovasında yetiştirilen 2008 yılı yazlık bitkilerin parsel ve alan bazında belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, çalışma alanında pamuk, mısır vb. bitkilerinin spektral özellikleri 3 bantta saptanmış ve bu veriler ışığında söz konusu bitkilerin ekili olduğu alanların en iyi 2., 4., ve 3. Band kombinasyonu ile belirlenebileceği sonucuna varılmıştır. Uydu görüntüsü, supervized yöntem ile sınıflandırılmış ve parsel bazında mısır % 96 doğrulukla ayırt edilebilmiştir. Sınıflandırma sonucu 1. Ürün Mısır 7.411 Ha., Pamuk 5.683 Ha., Anız 15019 Ha. Olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine spectral characteristics of the summer plants growing plots at Amik region in 2008 by means of the four different wave length with ten meters resolution AVNIR- 2 digital data from the Japanese Space Agency ALOS Satellite. For this purpose, spectral characteristics of cotton, corn were determined at the three bands. Optimum band combination was found to be 2th, 4th and 3th bands for determination of these plants growing plots in this region. Satellite images were classified by supervized method and corn in the plots basis were distinguished by 96 percentage accuracy. The results of this classifacition first crop corn 7411 Ha, cotton 5683 Ha, stubble 15019 Ha determined.