Prime statistics in particle algebras
Parçacık cebirlerinde asal sayı istatistiği
- Tez No: 245982
- Danışmanlar: PROF. METİN ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Fermion cebirinin önemi ? ziğin bütün dallarına yayılmıştır. Bu cebirin temel özelliği bir kuantum durumunda aynı kuantum numaralarına sahip olan en fazla bir parçacığın bulunabilmesidir. Bu tezde, bir kuantum durumunda aynı kuantum numaralarına sahip en fazla“d ? 1”parçacığın bulunabildiği“Ad”olarak adlandırdığımız cebirlerle ilgileneceğiz. Bu tanımla“A2”fermion cebiri olur.“d”'nin sonsuza gittiği durumise bozon cebiri olarak düşünülebilir.“Ad”cebirleri bazı önemli özelliklere sahiptirler.Yok edici operatör“a”ve oluşturucu operatör“a?”ile kurulurlar ve yegane ve indirgenemez bir“d”boyutlu bir temsilleri vardır. Bu tezde bu cebirlerin önemli başka bir özelliğini göstereceğiz. Iki parçacık cebiri“Ad1”ve“Ad2”' nin tensör çarpımlarının“d = d1 d2”olması koşuluyla“Ad”cebirine izomor ? k olduğundan yola çıkarak asal sayı istatistiği ? krine ulaşacağız.
Özet (Çeviri)
The importance of the fermion algebra extends to all branches of physics. It ischaracterized by the important property that at most one particle can be present ina quantum state with otherwise same quantum numbers. In this thesis we will dealwith algebras“Ad”where at most“d ? 1”particles can be present in a quantum state withotherwise same quantum numbers.“A2”is thus the fermion algebra. In the limit where dgoes to in ? nity the algebra becomes the boson algebra. Thus, the particles obeying Adcan be considered as a generalization of bosons and fermions. Algebras“Ad”have someimportant properties. They are constructed in terms of a single annihilation operator“a”and a single creation operator“a?”satisfying certain relations. Ad has a unique ddimensional representation. In this thesis we will prove another important property ofthese algebras that the tensor product of two algebras“Ad1”and“Ad2”is isomorphic to“Ad”where“d = d1 d2”. This property brings in the idea that the particle algebras of primedimensions are fundamental. We use this valuable property to constitute the idea ofprime statistics.