Effect of the ester (R) groups on the controlled/living ATRP cyclopolymerization of alkyl alpha-(hydroxymethyl) acrylate (RHMA) ether dimer
Ester (R) gruplarının alkil alfa-(hidroksimetil) akrilat (RHMA) eter dimerlerinin kontrollü yaşayan ATRP halkalı polimerizasyonu üzerindeki etkileri
- Tez No: 245983
- Danışmanlar: DOÇ. ALİ ERSİN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Önceki halkalı polimerizasyon çalışmalarında, alkil alfa-(hidroksimetil) akrilat (RHMA) eter dimerlerin, halkalı olmayan düz polimerlere göre daha yüksek ısısal dayanıklığa ve camsı geçiş sıcaklığına sahip oldukları görülmüştür.Daha önce literatürde hacimce daha küçük alkil (R) gruplarına sahip; etil, n-butil ve tert-butil ve bunlara ek olarak hacimce daha büyük adamantil ve siklohekzil alfa-(hidroksimetil) akrilatlarların kontrollü yaşayan ATRP yöntemi kullanılarak halkalı polimerleşmeleri araştırılmıştır. Bağlı olan alkil (R) gruplarının hacimce büyümesinin, halkalaşma etkinliğini ve moleküler ağırlık dağılımını belirli bir hacme kadar (t-butil) iyileştirdiği, fakat daha sonrasında hacmin daha da büyütülmesinin bu değerleri kötü yönde etkilediği gözlemlenmiştir. Bu tezde hacimce büyük olan diğer bir grup, isobornil ile yapmış olduğumuz çalışmalar, moleküler ağırlık dağılımının hacimce daha küçük t-butil türevinin sahip olduğu kadar küçük olduğunu ortaya koymuştur. Bu, ATRP sisteminin, adamantil'dekinden daha kontrollü olduğunu göstermiştir. Ayrıca hacimce küçük olan isopropil grubu da çalışılmış olup, moleküler ağırlık dağılımının, hacimce büyük isobornil ve hacimce benzer t-butil gruplarından çok daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu ATRP polimerizasyonunun daha az kontrollü olduğunu göstermektedir.Bu araştırmada, CuBr/PMDETA katalizör olarak kullanılmış olup, isobornil ve isopropil alfa-(hidroksimetil) akrilat eter dimerlerin siklopolimerizasyonları ksilende gerçekleştirilmiştir. Polimerlerin yaşayan olma özelliğini ispat etmek için IBHMA ve IPHMA eter dimerlerin halkalı polimerleri, t-butil akrilat komonomerleriyle kopolimerleşme çalışmalarında, makrobaşlatıcı olarak kullanılmıştır. SEC analizleri tüm halkalı polimerlerin yaşayan özelliğe sahip olduğunu göstermiştir. Halkalı polimerler üzerinde yapılan fiziksel çalışmalar, polimerlerin yüksek camsı geçiş sıcaklığına (Tg) ve oldukça yüksek ısısal dayanıklılığa sahip oldukları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Previous cyclopolymerization studies of alkyl alpha-(hydroxymethyl) acrylate (RHMA) ether dimers showed that they are superior to non-cyclic linear ones due to improved thermal stability and high glass transition temperatures.Cyclopolymerizations of RHMA ether dimers via controlled living ATRP have been formerly investigated in the literature where smaller alkyl groups such as ethyl, n-butyl and tert-butyl and bulkier groups such as; adamantyl and cyclohexyl groups were used as the alkyl group. It was found out that as the bulkiness of the alkyl group (R) increased, cyclization efficiency and polydispersities were improved up to certain size (t-butyl), but became worse when the size was increased further. However, the present study with another bulky group, isobornyl, exhibited polydisperties as low as the ones obtained with smaller t-butyl derivative, indicating that the ATRP process was more controlled than other bulky groups such as adamantyl. In addition to this, smaller isopropyl derivative was also studied and polydisperties was found to be much higher than the monomers with bulkier isobornyl and t-butyl groups, indicating that the ATRP polymerization was less controlled.In this study, CuBr/PMDETA catalyst system was employed and cyclopolymerizations of isobornyl and isopropyl alpha-(hydroxymethyl) acrylate ether dimers were carried out in xylene. Cyclopolymers of IBHMA and IPHMA ether dimers were employed as macroinitiators in copolymerization studies with t-butyl acrylate comonomer in order to prove the livingness. SEC analysis showed that the cyclopolymers obtained were all living. Fortcoming studies on the physical properties of the cyclopolymers were also carried out and high Tg values and thermal stabilities were investigated.