Comparison of particle counting and microbiological sampling methods at-rest and during surgery
Partikül sayımı ve mikrobiyolojik örnekleme tekniklerinin ameliyat öncesinde ve ameliyat sırasındaki ölçümlerle karşılaştırılması
- Tez No: 295559
- Danışmanlar: PROF. DR. YEKTA ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mühendislik Bilimleri, Hospitals, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ameliyathanelerdeki hava kalitesinin izlenmesi, mikrobiyolojik kirlilik taşıyan parçacıkların yol açacağı risklerin ciddi olmasından dolayı birincil öneme sahiptir. Hava kalitesinin izlenmesi için iki metot bulunmaktadır: Mikrobiyolojik örnekleme ve partikül sayımı.Bu projenin amacı, bu iki metot arasında istatistiksel bir ilişki bulmaya çalışmaktır. Eğer varsa, partikül sayımı, sık yapılan mikrobiyolojik örneklemelerin yerini alabilecektir. Her iki metot kullanılarak üç farklı hastanede bulunan toplam beş ameliyathanede ameliyat öncesi ve ameliyat sırasında toplam 360 ölçüm alınmıştır. Aradaki korelasyonun hesaplanmasında Spearman'in Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Bakteri miktarı, boyutlarına göre sınıflandırılarak boyut eksenli korelasyona bakılmıştır. Daha sonra, aynı mevkideki bakteri miktarları toplanarak partikül boyutları ile korelasyonuna bakılmıştır.Boyut eksenli kıyaslamada korelasyon bulunamamıştır. Kümülatif bakteri miktarının partikül boyutlarıyla korelasyonunda ise; ameliyat öncesi ölçümlerde 5.0-10.0 mikrometre ve 10.0-25.0 mikrometre boyut aralığındaki partiküllerle bakteri miktarı arasında korelasyon saptanmıştır. Ameliyat esnasındaki ölçümlerde ise 1.0-5.0 mikrometre boyut aralığında ve 25.0 mikrometreden büyük olan partiküller ile bakteri miktarı arasında korelasyon saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Air quality monitoring in operating rooms is of prime importance because particles that carry microbiological contamination generate serious risks during surgical operations. Air quality monitoring is executed by two separate methods: Microbiological sampling and particle counting.The aim in this project is to investigate statistical correlation between these two methods. If so, particle counting technique could replace frequent microbiological sampling. Microbiological sampling and particle counting techniques are applied in five operating rooms located at three different hospitals with a total number of 360 measurements taken before (at rest) and during surgery. Spearman's correlation coefficient is used for measuring the level of correlation between two methods. The bacteria counts are classified after their sizes and tested for size-by-size correlation. Then, the bacterial counts measured at the same site are cumulatively added together and correlated with the particle counts at each particle size-range.No correlation is found when size-by-size correlation is performed. When cumulative bacteria counts are considered in 'at-rest' conditions, the number of particles in 5.0-10.0 micrometer and 10.0-25.0 micrometer size ranges correlated with bacteria counts. Particles of 1.0-5.0 micrometer size ranges and particles larger than 25.0 micrometer correlated with bacteria counts during surgery.