Dendrimer assembly via non-covalent interactions
Kovalent olmayan etkileşimlerle dendrimer oluşumu
- Tez No: 245984
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AMİTAV SANYAL, YRD. DOÇ. RANA SANYAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Dendrimerler bir çekirdek etrafinda yapılanan, yüksek derecede dallanmış, tek dağılımlı moleküllerdir. Dendrimeri oluşturan parçalar dendron olarak adlandırılırlar. Genel kanı olarak dendrimerlerin, bütün dendronların tek bir çekirdek etrafında büyüyerek sentezlendiği düşünülür. Alternatif bir yol olarak dendronların ayrı ayrı sentezlenip daha sonra çok değerli bir çekirdek etrafinda birleştirilmesiyle de sentezlenebilirler. Çekirdekteki değerlik sayısı dendrimerdeki parçacık sayısını belirler. Dendronların çekirdeğe bağlanma biçimleri hem kovalent bir yolla hem de kovalent olmayan etkileşimler ile olabilir.Hidrofobik etkileşimlere dayalı kovalent olmayan etkileşimlerden faydalanarak supramoleküler dendrimer oluşumu sağlamak mümkündür. Sulu ortamda dendronların bu oluşumu sağlamaları, dendronların odak noktalarına biri diğerinin içine girebilecek fonksiyonel gruplarin bağlanmasıyla başarılabilir. Hidrofobik iç boşluğa sahip olan siklodekstrinler bahsi geçen kompleksi uygun moleküller ile yapabilme yetisine sahiptirler.Bu çesit kompleksleşme alanında en bilinen örnek ß-siklodekstrin ve adamantanın yaptığıdır.İki farklı dendron sentezlenmiş ve sırasıyla ß-siklodekstrin ve adamantan ile fonksiyonelleştirilmiştir. Adamantan barındıran poliester dendronları içten dışa sentez metoduyla sentezlenmiştir. Özgün bir metot olan bakır katalizörlü Huisgen tipi Klik kimyası kullanılarak, ß-siklodekstrin barındıran poliaril eter dendronları sentezlenmiştir. Sulu ortamda, parça bloklu dendrimerlerin, oluşumunun dendronların kendiliğinden bir araya gelmesi yolu ile gerçekleştiği başarı ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dendrimers are monodisperse and highly branched macromolecules which are built around a core. The segments that combine to form a dendrimer are called dendrons. The synthesis of dendrimers can be undertaken in a manner that all dendrons are grown from the core molecule. As an alternative, dendrons can be synthesized separately and later combined with a multivalent core molecule to obtain the dendrimer. The number of multivalency of the core determines the number of segments in the dendrimer. The attachment of the dendron segments to the core unit can be via a covalent or non-covalent interaction.Non-covalent interactions based on hydrophobic effect can be exploited to yield a supramolecular dendrimer assembly. Assembly of dendrons in aqueous environment can be achieved by attachment of functional groups capable of forming host-guest complex at the focal point of the dendrons. Cyclodextrins having a hydrophobic interior cavity are capable of making supramolecular host-guest interactions with appropriate guests. A well known example is the inclusion complex of ß-cyclodextrin and adamantane.Two different types of dendrons were synthesized and functionalized with ß-cyclodextrin and adamantane respectively. The adamantane containing polyester dendrons were synthesized using divergent synthesis. Novel methodology involving copper catalyzed Huisgen type Click chemistry was utilized to obtain the cyclodextrin containing polyether dendrons. Self-assembly of dendrons to provide segment-block dendrimers in aqueous environment was successfully demonstrated.