Vertical load capacity and quality assessments of bored piles
Fore kazıkların düşey yük taşıma kapasitelerinin ve niteliklerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 245986
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ ARDA
  3. Danışmanlar: PROF. TURAN DURGUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
Fore kazık dizaynı için kullanılan birçok yöntem bulunmaktadır. Başlangıç olarak, kazık ve zemin parametrelerini matematiksel modelleyerek kazıkların maksimum yük taşıma kapasitelerinin ve oturmalarının hesaplanmasına olanak sağlayan birçok formül ve teori mevcuttur. Fakat, modellemeye dayanan bu tür hesaplamalar nadiren güvenilir sonuçlar verir. İnşaatta kullanılan metodların ve saha zemin koşulların etkisi gibi birçok faktör de kazıkların düşey yük kapasitelerinin oluşmasında etkilidir. Bu nedenle, pahalı olmalarına ve süre almalarına rağmen kazık yükleme deneyleri, kazıkların yük taşıma kapasitesi ve oturma davranışlarını belirlemede en çok güvenilen metodların başında gelmektedir. Ayrıca, inşaası tamamlanan fore kazıkların kalitesinin ve niteliklerinin belirlenmesinde en çok tercih edilen metodların başında da integrity testleri gelmektedir. Temel göçme risklerinin önlenmesi için çeşitli mühendislik kodları oluşturulmuştur. Bu kodların önerdiği güvenlik faktörleri, birçok bilinmeyeninin olduğu ve kabullere dayanan teorik dizayn yöntemleri için oldukça yüksektir, fakat daha güvenilir metodlar için ise düşük değerler sunmaktadır.Yalnız şu da göz önünde bulundurulmalıdır ki bu güvenilir methodlar hem daha pahalıdır hem de kaliteli işçiliğe ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle, her fore kazık projesinde en ekonomik dizaynın temini için mutlaka her bir metodun yararının dezavantajıyla karşılaştırılmasına dayanan fiyat analizi gerçekleştirilmelidir.Bu tez çalışmasının ana amacı; taşıyıcı zemine soketlenmiş fore kazık dizaynı içeren üç farklı vaka analizinde uygulanan birçok kazık yükleme deneyinin maksimum yük taşıma kapasitesi ve yer değiştirme verilerinin hem birbirleriyle hem de teorik hesap metodlarıyla karşılaştırılması ile en uygun ve ekonomik dizayn seçeneğinin belirlenmesidir. Test sonuçlarının arasındaki bağlantıların ve farklılıkların dizayna etkisi, üst yapının performans kriterine bağlı bir yer değiştirme değerine dayanan dizaynın mı yoksa kazığın yük taşıma kapasitesinin teminine dayalı bir dizaynın mı daha güvenilir olduğunun ortaya çıkarılması amaçlı araştırılmıştır. Bununla beraber, inşaat kalitesinin kazık yük taşıma kapasitesine etkisini belirlemeye yardımcı olan kazık niteliğini tespite yarayan test sonuçları da karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are several methods used in the design of bored piles. To start with, mathematical modeling of the pile and soil parameters provide various formulas and theories for ultimate bearing capacity and settlement calculations of a pile, which are used in pile design. However, such model based analyses seldom give fully reliable results. Many factors, including construction methods and real site conditions also play an important role in the estimation of vertical load capacity. As a result, although economically costly and time-consuming, pile load tests are the most dependable way of measuring the load bearing capacity and displacement behavior of piles. Besides, integrity tests are the most preferable option to check the quality of pile upon installation. Various deep foundation codes have been determined to minimize the risk of foundation failures. These codes recommend higher safety factors for theoretical capacity calculation methods which have a large amount of assumptions and unknowns, whereas lower safety factors for methods which present more detailed and reliable results. However, latter methods are usually more costly and need qualified workmanship. Therefore, for every piling project a cost analysis should be performed which compares the benefit of a method with its disadvantage to decide for the most economic pile design.The main purpose of this thesis is to compare the allowable capacity and displacement values of several load test results with each other and also with theoretical capacity calculations conducted on bored piles in three different case studies consisting of rock sockets in order to decide the most preferable and cost effective design option for each case. The effect of correlations and differences between test results to the design will be investigated, to compare the reliability of a displacement based design with a capacity based design. Besides, integrity test results will also be analyzed to underline the effect of construction quality to bored pile capacity.