Realization of charge pump circuits using polymer semiconductors
Yük pompası devrelerinin polimer yarıiletken kullanımı ile gerçekleştirilmesi
- Tez No: 245987
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞENOL MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada polimer yarıiletkenler kullanılarak gerçekleştirilmiş bir yük pompası devresinin, tasarım adımları ve gerçekleştirilen yapıların denetim sonuçları işlenmektedir. Çalışmada ele alınan yük pompası temel taş baskı (litografi) teknikleri kullanılarak yapılmış, inorganik yarıiletkenler yerine çözelti haline getirilmiş polimer yarıiletkenler kullanılmıştır. Diyotlardan ve kapasitörlerden oluşan polimer yük pompası, üzerine uygulanan alternatif akımlı bir gerilimi doğru akımlı bir gerilim seviyesine çevirerek mantık devreleri gibi diğer devre bileşenlerine güç sağlayacak bir güç kaynağı görevi görür. Polimer yük pompası, güç iletiminin kablosuz gerçekleştirilmesi zorunluluğu olan kablosuz polimer elektronik uygulamalarının hayata geçirilmesi için önemli bir adımdır.Polimer yük pompasında kullanılması tasarlanan polimer diyotlar dikey olarak üretilmiştir ve altın/poly(3-hexylthiophene)/alüminyum (Au/P3HT/Al) katmanlarından oluşan bir yapıdadır. Sözkonusu polimer diyotların en iyi çalıştıkları koşulların belirlenmesi için çeşitli çevresel etmenler altında nitelendirilmeleri yapılmıştır. Paketlenerek koruma altına alınmamış dikey polimer diyotların açılma gerilimleri genellikle 6V düzeyindedir. 2 mm x 0,5 mm boyutlarında bir alana sahip olan diyotların 7V gerilimle ileri yönde kutuplanması halinde 1mA akım geçirdiği gözlemlenmiştir. Yük pompası, bahsi geçen nitelendirme çalışmalarından elde edilen bilgiler ışığında tasarlanmıştır. Üretilen yük pompası devreleri, 10V tepe gerilimli 100 Hz sinüs dalgalı bir işaretle beslendiğinde 7,2V seviyesinde doğru akımlı bir gerilim kaynağı olarak işlev görmektedir. Benzer yük pompası hücreleri uç uca eklenerek daha yüksek gerilim seviyeleri elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, design methodology and test results of a polymer charge pump circuit built using polymer semiconductors are presented. The charge pump is built using basic lithography techniques, in which solution processed polymer semiconductor materials are used instead of inorganic semiconductors. The polymer charge pump circuit, consisting of diodes and capacitors, converts an applied alternating voltage signal to a direct current voltage level, performing as a power supply for other devices such as logic blocks. The polymer charge pump is an important step in building wireless polymer electronic circuits such as polymer RFID tags, where power needs to be transmitted wirelessly.Polymer diodes, which are used in the charge pump circuit, are fabricated in a vertical gold/poly(3-hexylthiophene)/aluminum (Au/P3HT/Al) structure. The diodes are initially characterized at various environmental conditions to find optimal operation parameters. Typical unpackaged vertical polymer diodes have a turn-on voltage of 6V. A vertical polymer diode with 2 mm x 0.5 mm area can deliver 1mA at a forward bias of 7V. The charge pump is designed by the guidance of the limitations revealed in the characterization phase of the diodes. The fabricated charge pump is operated with a sinusoidal input voltage of 10V peak amplitude at 100 Hz frequency, producing 7.2V DC at its output node. Cells of charge pumps can be cascaded in order to achieve larger DC voltage levels to be obtained.