Dark energy problem and possible solutions
Karanlık enerji problemi ve olası çözümler
  1. Tez No: 245999
  2. Yazar: ALİ KAZIM ÇAMLIBEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM SEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yirminci yüzyılın sonu kozmolojide devrimsel bir keşfe sahne oldu: Tip Iasüpernova (z~1) ölçümleri evrenin ivmelenerek genislediğini ortaya koydu. Bu ivmelenmegenel hatlarıyla evrenin enerji içeriğinin sadece baryonik ya da karanlık maddedenoluşmadığı anlamına gelmektedir. Bu ?karanlık enerjinin? en basit açıklamasıolarak, yüzyılın başında Albert Einstein tarafından statik evren modelini desteklemekiçin önerilen kozmolojik sabit“Lambda”görülebilir. Öte yandan“Lambda”, alışılmadık derecede düşükenerji seviyesiyle ve baskın enerji bileşeni olarak ortaya çıkış zamanı açısından problemlerdoğurmaktadır. Bu ince ayar problemlerinin üstesinden gelmek için skaler alanteorilerinden zardünya senaryolarına uzanan alternatifler ileri sürülmüştür.Bu tezde, genel görelilik ve kozmolojideki temel kavramları tanıttıktan sonraevren hakkındaki son bulguları gözden geçiriyoruz. Ardından alternatif karanlık enerjiteorilerini ve geç dönem bir ivmelenmeye nasıl sebep olabileceklerini tartışıyoruz.Kozmolojik parametrelerin verilerden yeniden inşasını ve önerilen modelleri birbirindenayırt etmenin metodlarını kısaca irdeliyoruz. Son olarak evrenin geleceğini inceleyip,olası gelecek tekilliklerinin bir sınıflandırmasını yapıyoruz.
Özet (Çeviri)
The end of the twentieth century is marked by a revolutionary discovery incosmology: The expansion of the universe is accelerating, as revealed by measurementsof type Ia supernovae at z~1. This most likely means that the energy content of theuniverse goes beyond that of matter; baryonic or dark. The simplest explanation of this?dark energy? is the cosmological constant“Lambda”, which was originally proposed by AlbertEinstein at the beginning of the century to support his static universe model. However“Lambda”is problematic because of its unusually low energy scale and its recent occurrence asthe dominant energy component. To overcome these fine-tuning problems alternativetheories are proposed, ranging from scalar field theories to braneworld scenarios.In this thesis, after an introduction to the basic concepts in general relativityand cosmology, we review the recent findings about the universe. Then we go over thealternative theories of dark energy and show how they can be responsible for the late-timecosmic acceleration. We briefly discuss reconstruction of cosmological parametersfrom data and methods to distinguish between proposed models. The future of theuniverse is also examined, a classification is given for possible future singularities.