Modeling Sapanca Lake with one and two layer pamolare model for evaluation of water quality
Sapanca Gölü?nün su kalitesinin değerlendirilmesi için tek ve çift katmanlı pamolare modeli ile modellenmesi
- Tez No: 246001
 - Danışmanlar: DOÇ. ATİLLA AKKOYUNLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Environmental Engineering, Civil Engineering
 - Yıl: 2009
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
 - Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 125
Özet
Sapanca Gölü Türkiye'nin Kuzeybatısına içme suyu sağlayan önemli su kaynaklarından biridir. İçme suyunun kalitesini belirlemek çok önemlidir. Su kalitesini değerlendirmek için birçok metot vardır. Son yıllarda su kalitesinin araştırılmasında matematiksel modeller çok yaygınlaştı. Bu araştırmada ötrofikasyon için önemli olan sınırlayıcı madde azot fosfor oranı kullanılarak belirlendi. Bunun yanında Sapanca Gölü'nün trofik karakterini belirlemek için Vollenweider metodu ve olasılıklı yaklaşım kullanıldı. Fosfor ve klorofil a arasındaki ilişkiyi görmek için doğrusal olmayan regresyon uygulandı. Termal katmanlaşma gölün sıcaklık profili kullanılarak incelendi daha sonra epilimnion ve hipolimnion derinlikleri belirlendi. Son olarak, PAMOLARE adı verilen dinamik bir model Sapanca Gölü'nün su kalitesinin değerlendirilmesinde kullanıldı. PAMOLARE gölün gelecekteki karakterini geçmiş verileri ve göle giren yükleri kullanarak hesaplayan bir modeldir. İki tip model kullanılmıştır; bunlar ismen :tek tabakalı ve çift tabakalı modellerdir. Tek tabakalı model gölün tam karıştığını ve tabakalaşma olmadığını kabul eder. Tek tabakalı model tahminini gölün morfolojisini kullanarak ve sabit besi yükü kabul ederek yapar. Çift tabakalı model karmaşık bir modeldir. Bu model gölü epilimnion ve hypolimnion olarak iki tabakaya böler. Matematiksel formüller bu iki katmana farklı uygulanır. Bunun yanında çift katmanlı model günlük verileri kullanır ve gelecekteki verileri bu geçmiş verileri kullanarak elde eder. Modelin inşası sürecinde, gölün genel yapısı belirlendi. Eksik veriler curve fitting programlarıyla elde edildi. Güneş ışığı şiddeti, sıcaklık dağılımı gölün fiziksel özelliklerinden belirlendi. Model gölün gelecekteki karakterini tahmin etmek için uygulanmıştır. Ve farklı senaryolar için farklı sonuçlar elde edilmiştir.Sonuç olarak, Sapanca Gölü'nün su kalitesi incelenmiştir ve PAMOLARE modeli gelecekteki göl içi parametrelerinin belirlenmesinde başarılı bir şekilde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Lake Sapanca is one of the major water resources supplying drinking water of northwestern Turkey. The determination of water quality of drinkable water resources is so crucial. There are lots of methods to estimate the water quality. In recent years, mathematical models become so popular for investigation of the water quality. In this research, limiting element which is so important for eutrophication is determined by using nitrogen and phosphorus ratio. Beside that, Vollenweider method and probabilistic approaches used to determine trophic character of Lake Sapanca. To see the relation between phosphorus and chlorophyll-a non linear regression is applied. The thermal stratficiation is investigated by using temperature profile of lake then epilimnion and hypolimnion depth is determined. Lastly, dynamic model named as PAMOLARE used for evaluation water quality of Sapanca Lake. PAMOLARE is a model which is estimating future characteristics of lake by using past data and input loads. Two types models were used; namely: 1-Layer PAMOLARE model and 2-Layer PAMOLARE model. 1-Layer Model assumes that lake is well mixed and no stratification occurs in lake. 1-Layer Model makes estimation by using lake morphology and assuming a constant nutrient loading. 2-Layer Model is more complex model. This model separates lake to two layers as hypolimnion and epilimnion. The mathematical formulas are applied differently to two layers. Beside that 2-Layer Model uses daily environmental data and estimates future data by using these past environmental data. In the construction process of model, general behavior of lake was described. Missing data was obtained by curve fitting programs. Solar intensity, epilimnion and hypolimnion layers depth were described by the physical properties of lake. And different results are obtained according to different scenarios.As a conclusion, water quality of Sapanca Lake is investigated and the PAMOLARE models have been successfully applied to determine future in-lake parameters.