Charnley ve Charnley-Müller total kalça protezlerinin karşılaştırmalı geç radyolojik sonuçları
  1. Tez No: 24602
  2. Yazar: DANİŞ DİKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT HIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
170 XV. ÖZETT İstanbul üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ortopedi ve Traumatoloji Anabilim Dalı'nda gerçekleştirilmiş en az 5 yıl takip süresine sahip Charnley ve Charnley-Mül ler total kalça artroplastilerinin erken ve geç dönem radyografileri değerlendirilerek, elde edilen radyolojik bulgular karsılaştırıldı.. İncelenen. 20 olgunun 23 kalçasına Charnley ve 20 olgunun 27 kalçasına Charnley-Müller protezleri uygulanmıştır. Olguların 31 ' i kadın. 9'u erkektir. Ameliyat oldukları tarih itibarıyla yas ortalaması 46.7 yıldır. Müller protezi uygulanmış grupta; 4 kalçada asetabüler. 6 kalçada femoral ve 6 kalçada her iki komponentte birden olmak üzere. toplam olarak 12 olgunun 16 kalçasında radyolojik gevşeme saptanmıştır. Bu kalçalardan. 11 'inde revizyon gerektiren klinik ve radyolojik bulgular saptanmıştır. Çalışmamız sırasında 3 kalçaya revizyon uygulanmıştır, önerilen revizyonu kabul eden ve koşulları uygun olan 3 olgunun daha revizyonu planlanmaktadır Charnley protezi uygulanmış 1 kalçada derin enfeksiyonla uyumlu gevşeme saptanmıştır, önerilen revizyonu reddeden bu olgu dışında; 6 kalçada asetabüler ve 3 kalçada femoral komponentte olmak üzere, toplam olarak 7 olgunun 9 kalçasında radyolojik olarak gevşeme saptanmıştır. Gevşeme saptanan 1 femoral komponenttestem kırılması görülmüştür. Hiçbir kalçada her 2 komponentte birden gevşeme saptanmamıştır. Bu gruptan 3 kalçada, revizyon gerektiren radyolojik ve klinik bulgular saptanmıştır. 1 kalçaya femoral komponent kırılması ve 1 diğer kalçaya asetabüler komponent gevşemesi nedeniyle revizyon uygulanmıştır. Asetabüler komponentte gevşeme saptanmış olan 1 diğer kalçanın revizyonu planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
171 XVI. SUMMARY The early and late radiographs of the 23 Charnley and 27 Char nley-Mü Her arthropasties, performed at the Orthopaedics and Traumatology Department of Cerrahpaşa Medical Faculty of University of Istanbul were evaluated; to determine and compare the long-term radiological results of two different cemented total hip prosthesis. The follow-up period ranged from 6.7 to 19 years for the Charnley prosthesis (av. 11.1 years) and 5 to 11.7 years for the Char nley-Mü İler prosthesis (av. 7.9 years). There were 9 men and 31 women. Average age at the time of surgery was 46.7 years. 1 Charnley arthroplasty showed radiological signs of deep sepsis. 1 Charnley stem fractured and 2 others showed cement fracture at the tip of the stem. Radiological loosening of femoral component detected in 12 of the 27 Miiller hip replacements. Radiological loosening of the acetabular component detected in 6 of 23 Charnley and in 10 of the Miiller prosthesis. There were 3 hips requiring revision in the Charnley group. Revision performed in 1 hip for stem fracture and in 1 hip for socket loosening. One another hip is awaiting revision for socket loosening. Revision needed for 11 hips of the Miiller group. 3 hips were revised during the study and 3 others are awaiting for the revision. At the latest review, 11 patients were completely pain-free and 8 had occasional discomfort in the Charnley group and 6 patients were pain-free and 5 had occasional discomfort in the Char nley-Mü Her group.