Dendritic-linear copolymers via diels-alder cycloaddition
Diels-alder kimyası ile düz polimerlere dendrron takılması
- Tez No: 246027
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AMİTAV SANYAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Dendron takılmış polimerler büyük moleküler yapıların sentezinde bir alan olarak büyümektedir. Böyle yapısal dizaynlardaki geniş ilgi ve uygulamalar yeni sentetik metodların geliştirilmesini zorunluluk haline getirmiştir. Dendron takılmış polimerler sentezinde makromonomer, graft-to ve graft-from en bilinen metotlardır. Bu çalışmada graft-to metodu kullanılmıştır.Çalışma üç kısımdan oluşmaktadır: Sadece Diels-Alder reaksiyonuyla polimere dendron takılması, ortogonal duble klik kimyasıyla polimere dendron takılması ve ROMP ve klik kimyası ile polietilene iki uçtan dendron takılması.İlk çalışma için reaktif yan zincirinde sadece antrasin ve ikinci çalışma için hem antrasin hem de azido grup olan polimerler sentezlendi. Odak noktasında furanla korunmuş maleimid bulunan poliester dendronun ve odak noktasında asetilen bulunan poliaromatik dendronun üç jenerasyonu sentezlendi. Poliester dendron Diels-Alder reaksiyonu ile sadece antrasin içeren polimere bağlandı ve bununla ilgili bazı özel çalışmalar yapıldı. İkinci olarak, azido ve antrasin gibi ortogonal reaktif yan zincirler sahip polimerlere iki farklı dendron Diels-Alder ve bakır katalistli Huisgen reaksiyonu ile bağlandı.Özel zincir transfer ajanı kullanarak ROMP yöntemiyle azido içeren polietilen sentezlendi. Bakır katalistli Huisgen reaksiyonuyla odak noktasında asetilen içeren poliaromatik dendron bu polimere bağlanarak iki ucu dendrimer olan bir polimeri meydana getirdi.
Özet (Çeviri)
Dendronized polymers are growing as an area in the synthesis of macromolecular architectures. Widespread interest and applications of such structural designs necessitates development of novel synthetic methods. In order to synthesize dendronized polymers, three different ways, macromonomer, graft-to and graft-from, are well-known methods. The graft-to method was chosen for this study.Work involves three parts: Dendronized polymers via only Diels-Alder reaction, orthogonal click-click dendronization of polymers and bis-dendritic polyethylene (PE) via ROMP and click chemistry.A styrene based polymer appended with anthracene groups for the first study and both anthracene and azido as reactive side chains for the second study were synthesized. First through third generation polyester dendrons containing furan protected maleimide groups at their focal point and polyaryl dendrons containing acetylene at their focal point were synthesized. Polyester dendrons were combined to the polymer containing only anthracene via Diels-Alder reaction and some special studies were done related to these. Secondly, polymers containing both anthracene groups and azide groups as orthogonal reactive side chains were coupled with two different dendrons via Cu(I) catalyzed Huisgen reaction and Diels-Alder reaction.Azide containing PE was synthesized with special chain transfer agent (CTA) via ROMP. Polyaryl dendrons containing acetylene at their focal point were combined to this polymer via Cu(I) catalyzed Huisgen click reaction resulting in a bis-dendritic polymer.