Protez kol mekanik tasarımı
Mechanical design of prosthetic arm
- Tez No: 246049
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana hastalık, savaş ve kazalarda kol ve bacaklarını yitiren kişiler, uzun yıllar tasarımı neredeyse hiç değişmeyen protezlerle idare etmek zorunda kalmışlardı. Bu protezler kişinin sadece görsel yönden eksikliğini gidermekte ancak herhangi bir insan kolu hareketini yerine getirememekteydi. Fakat son yıllarda bu yönde yapılan çalışmalar görüntüsü ve işleviyle insan koluna benzer protezler ortaya çıkarmıştır. Yapılan çalışmayla yeni bir protez kol tasarımı ortaya konulmuştur.Bu çalışmanın birinci bölümünde protez kollar ve bu konudaki gelişmeler hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir.İkinci bölümünde robot kolların genel yapısı ve kullanılan elemanların tipleri ve kullanılış şekilleri hakkında bilgi verilmiştir.Üçüncü bölümde yapılan yeni protez kol tasarımının yapısı, kullanılan motor ve redüktör tipleri, kinematik parametreleri hakkında ayrıntılı hesaplar ve bilgiler verilmiştir.Dördüncü bölümde ise yapılan tasarım çeşitli yönlerden irdelenerek eksikleri ve avantajları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since world war II., people who lost their arms and legs by illness, wars and accidents had to suffice with artificial arm and leg design that did not change over a long period of time .These artifical organs have being used only for disguising visual absence but not for any kind of living human arm movements.But in recent years studies in this subject made possible to produce artifical arms and legs similar to human arms and legs for both visual functional.A new artifical arm designing is produced by these studies.In the first chapter of this study there are informations about artifical arms and developments in this subject.In the second chapter, general structure of robot arms, types and using plans of used elements are descripted.In the third chapter, structure of newly made artifical arm designing, types of used motors and reducters, detailed calculations and informations about kinemathical parameters are descripted.In the fourth chapter, the designing that is made is examined from various directions.And its advantages and deficients are measured.