Çok taşıyıcılı-kod bölmeli çoklu erişim (MC-CDMA) sistemlerinde kanal kestirimi
Channel estimation on MC-CDMA (multi-carrier code division multiple access) systems
- Tez No: 246048
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ TAŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Dikgen Frekans Bölmeli Çoğullama (OFDM) ve Kod Bölmeli Çoklu Erişim (CDMA) in birleşimi olan Çok Taşıyıcılı-Kod Bölmeli Çoklu Erişim (MC-CDMA), 4. Nesil fiziksel katman uygulaması için en önemli adaylardan birisidir. 1993' te ilk kez ortaya atılmasından bu yana gelecek nesil kablosuz haberleşme sistemleri için büyük ölçüde kabul görmüştür.Kablosuz kanalın gürültülü ve bozucu doğasından dolayı, alınan her bir sinyalin genlik ve faz bilgisinin doğru şekilde tahmin edilebilmesi için kanal kestirimi gereklidir. En güvenilir ve sık kullanılan kanal kestirim yöntemlerinden birisi, gönderilecek veri dizisinin içine bilinen pilot semboller yerleştiren pilot sembol eklemeli (PSA) kanal kestirimidir.Bu tezde MC-CDMA sistemler için PSA kanal kestirim yöntemleri incelenmiştir. PSA kanal kestiriminde pilot semboller veri dizisinin içine zaman doğrultusunda, frekans doğrultusunda veya her iki doğrultuda yerleştirilirler. İki temel PSA kanal kestirim yöntemi vardır: Blok Tip PSA kanal kestirimi ve Tarak-Tip PSA kanal kestirimi. Blok tip kanal kestirimi pilot sembolleri frekans doğrultusunda kesintisiz yerleştirirken, tarak-tip kanal kestirimi zaman doğrultusunda kesintisiz yerleşim yapar.
Özet (Çeviri)
Multicarrier Code Division Multiple Access (MC-CDMA), which is a combination of Orthogonal Frequency Division Multiplexing (OFDM) and Code Division Multiple Access, is one of the most important candidates for fourth generation physical layer (PHY) implementation. Since it was proposed in 1993, MC-CDMA is highly regarded for next generation wireless communication systems.Due to noisy and distorting nature of wireless channel, channel estimation is needed to predict amplitude and phase information of each received symbol accurately. One of the most reliable and frequently used channel estimation method is pilot symbol assisted (PSA) channel estimation which multiplexes known signals into transmitted data stream.In this thesis, PSA channel estimation techniques for MC-CDMA systems are investigated. In PSA channel estimation, pilot symbols are inserted into data stream in time, frequency or both the time and frequency domains. There are two main types of PSA channel estimation techniques: block-type PSA channel estimation and comb -type PSA channel estimation. Block-type PSA channel estimation inserts pilot patterns continuous in frequency, whereas comb-type PSA channel estimation makes insertion continuous in time.