Çift taraflı montaj hattı dengeleme : Simülasyon destekli endüstriyel bir uygulama
Two-sided assembly line balancing: A simulation-aided industrial application
  1. Tez No: 246074
  2. Yazar: MUSTAFA ÇANTAOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD.DOÇ.DR. LALE ÖZBAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bir ürünü oluşturan parçaların belli bir düzen dâhilinde birleştirilmesi işlemi montaj işlemi olarak adlandırılmakta olup, bu işlemlerin bir amaç doğrultusunda dengelenmesi işlemleri de Montaj Hattı Dengeleme olarak adlandırılmaktadır. Montaj hatları dengelemenin özel bir türü de hattın iki tarafında çalışılmasına olanak tanıyan çift taraflı hatların dengelenmesidir. Çift taraflı montaj hatları özellikle otobüs ve kamyon gibi büyük boyutlu ürünlerin üretildiği fabrikalarda sıklıkla kullanılmaktadır.Bu tez çalışmasında öncelikle montaj hatları ile ilgili genel bilgiler, sonrasında ise çift taraflı hatların ortaya çıkışı, gelişimi ve bu konudaki yayınlar incelenmiştir. Yapılan akademik çalışmalara ilave olarak bir otobüs firmasında uygulama çalışması yapılarak özel sektöre katkı yapılması amaçlanmıştır.Tez çalışmasının son bölümü tamamen uygulama çalışmasına ayrılmış olup hattın dengelenmeden önceki hali ve dengelendikten sonraki hali simülasyon programında çalıştırılarak elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The process of conjoining the basic components of a product in a systematic way is referred to as assembly process, and balancing the phases of this process in line with a specific purpose is defined as assembly line balancing. One of the particular kinds of assembly line balancing is balancing the two-sided assembly lines which enables to work in both sides of the line. Two-sided assembly line balancing is frequently used factories in which large scale products such as buses and trucks are produced.This paper primarily presents an overview of assembly lines and just after that, it provides the key studies regarding the emergence of two-sided assembly lines and its development in time. In addition to the studies carried out so far, it is aimed to make contribution to the private sector by conducting an application study in a bus firm.The last chapter of the paper is completely devoted to the application study and it is aimed to compare the results of the current system of the line and the models of newly suggested system running both systems through the simulation program.