MIMO OFDM sistemlerde tepe gücü / ortalama güç oranını düşürme teknikleri ve bu oranı düşürmek için bulanık mantık kullanımı
Tecniques used in reducing the peak-to-average power ratio in MIMO OFDM systems and using fuzzy logic for reducing this ratio
  1. Tez No: 246110
  2. Yazar: İRFAN BABAOĞLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Frekans Bölmeli Çoğullama (FDM), frekans seçimli kanallarda sinyal iletimi için yaygın bir şekilde kullanılan tekniktir. Dikgen Frekans Bölmeli Çoğullama(OFDM) tekniği band genişliğinden daha fazla yararlanmak için geliştirilmiştir. Verici ve alıcıda çoklu anten elemanları kullanan MIMO sistemler yeni nesil kablosuz haberleşme sistemlerinin performansını artırmada önemli bir rol oynamaktadır. OFDM ve MIMO sistemlerin birleştirilmesi ile oluşan MIMO OFDM yapısı; yüksek veri hızı, güvenli haberleşme ve bant genişliliği verimliliği nedeniyle tercih edilmektedir. Temel olarak, OFDM bant genişliğini N tane dik alt-kanala böler ve veriyi bu alt-kanallarla gönderir. Zaman bölgesinde bir OFDM sinyali birbirinden bağımsız olarak örneklenmiş sinüsoidlerin toplamıdır ve bu sinyalin genliği zaman içerisinde çok büyük değişimler gösterebilir. Tepe güç/ortalama güç oranı(PAPR) bu modülasyon tekniğinin en önemli sorunlarından biridir. Sistem çeşitliliğini, veri hızını ve kapasitesini artırmak için OFDM sistemi ile MIMO sisteminin birleştirilmesi ile oluşturulan kablosuz haberleşme tekniği MIMO OFDM sisteminde de oluşan bu PAPR değeri her antendeki iletimi kısıtlayan bir etkiye sahiptir.Bu çalışmada, OFDM yapısı ile ilgili Seçici Eşleme, Kırpma klasik yöntemleri ile Bulanık Mantık yöntemi incelenecektir. MIMO OFDM sisteminde PAPR değerinin düşürülmesi için uygulanan klasik yöntemlerden Seçici Eşleme (Selective Mapping) uygulamasına yer verilecektir. Bulanık Mantık ile PAPR düşürme tekniği önerilecek ve sonuçlar değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Frequency Division Multiplexing (FDM) is a popular technique that is used in selected frequency channels for transmiting signal. Orthogonal Frequency Division Multiplexing (OFDM) technique is improved to benefit from wide frequency band. In transmitter and receiver, Multiple-Input Multiple-Output (MIMO) systems use multi antenna that have a big function in new generation wireless communication systems. OFDM and MIMO systems are combining and constitute MIMO OFDM entire structure. MIMO OFDM systems have high data rate, safe transmit and band width efficiency. The system is preferenced for these features. Basicly, OFDM divide the bandwidth into N sub-channels and data is sent via these sub-channels. In time domain, OFDM signal becomes from total of sinusoidals that sample independently and these signals amplitude can seem big changing in time. Peak-To-Average Power Ratio (PAPR) is a big problem with this modulation technique. MIMO OFDM is a wireless transmits technique that is used for increase system diversity, data rate and capacity however PAPR has a negative effect to limit transmit in all antenna.In this paper firstly I try to explain classical techniques for reduced PAPR in OFDM. After I try to explain PAPR reduced technique in MIMO OFDM systems. Apart form the classical technique I will explain to Fuzzy Logic for reduce PAPR in MIMO OFDM systems. Last section I will give the results and the proposals.