Türkiye'de kullanılan ulaştırma modlarının çok kriterli karar verme yöntemleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of transportation modes used in Turkey by using multiple critera decision making methods
- Tez No: 246138
- Danışmanlar: YRD.DOÇ.DR. BANU SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Birçok gerçek hayat problemi aslında çok kriterli karar verme problemidir Bu problemlerde alternatifler, birden fazla kriter ele alınarak değerlendirilirler. Bu çalışmanın temel amacı Türkiye'de sıklıkla kullanılmakta olan ulaştırma modlarının çeşitli kriterler bazında değerlendirilmesidir. Türkiye'de ulaştırma sektöründe kullanılan modları karayolu, demiryolu, havayolu ve denizyolu taşıtları olarak dört temel gruba ayırmak mümkündür. Ancak bu modlardan üç tanesi yurt içinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada demiryolu, karayolu ve havayolu taşımacılığı farklı kriterler ele alınarak değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler farklı senaryolara göre yapılmıştır ve sonuçta ulaştırma politikalarının ve yatırımlarının en uygun ulaştırma sistemine değiştirilmesi için önerilerde bulunulmuştur. Problemin yapısı gereği Analitik Hiyerarşi Süreci ve Topsis yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Ayrıca her iki yöntemin sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
A lot of real life problems are actually multiple criteria decision making problem. In these problems, alternatives are evaluated by considering more than one criterion. The aim of this study is to evaluate the transportation modes frequently used in Turkey according to different criteria. It is possible to categorize the transportation modes in Turkey into 4 groups as highway, railway, airway and seaway. However, three of them are common in domestic transportation. In this study, railway, airway and highway transportations are evaluated based on various criteria. Different scenarios are considered and finally some new ideas are proposed to change the current transportation policies and investments into an ideal transportation system. Due to the problem structure, Analytic Hierarchy Process and Topsis methodoligies are performed together. Additionally, the results of both methods are compared.