Multimodal integration of intracity sea transport the case of İstanbul
Şehiriçi deniz taşımacılığının multımodal entegrasyonu İstanbul uygulaması
- Tez No: 856279
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA TAVACIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Geniş kıyı şeridine sahip ya da kanallarla bölünmüş şehirlerde deniz taşımacılığı önemli bir potansiyel içermektedir. Bu taşıma türü, yolcu başına düşük karbon emisyonu üretmesi (çevreci olması), işletme maliyetlerinin düşük olması, trafiğin aktığı yollarda yer işgal etmemesi, arazinin kıt ve pahalı olduğu büyük şehirlerde minimum düzeyde araziye ihtiyaç duyması gibi sebeplerle sürdürülebilir şehircilik anlayışı açısından tekerlekli taşıma araçlarına göre çok daha tercih edilir konumdadır. Ancak şehiriçi deniz taşımacılığının tekerlekli taşıma araçlarına göre en büyük dezavantajı, deniz kıyısındaki sabit iki nokta arasında yapılması ve bu özelliğiyle yolculuğun kapıdan kapıya, yani orijinal çıkış noktasından son varış noktasına kadar neredeyse her zaman başka taşıma araçlarına ihtiyaç duymasıdır. Bu yüzden deniz yolunun kullanımını artırmak, ancak entegre bir bakış açısıyla“deniz yolculuğu içeren entegre multimodal taşımacılık”(DYİEMT) rotalarının optimizasyonuyla mümkündür. Son yıllarda artan göçlerle Dünya Nüfusu içerisinde şehirleşme oranı %54'ü bulmuştur ve önümüzdeki 40 yılda 3 milyar daha artacak olan nüfusun %75'inin şehirlerde yaşayacağı öngörülmektedir (UN 2015). Artan şehirleşmenin önemli bir kısmı, İstanbul'un da aralarında bulunduğu megakentlerde toplanmaktadır. İstanbul Türkiye nüfusunun %18,5'ini, Türkiye'nin toplam ekonomik aktivitesinin de yaklaşık 1/3'ünü (%31) temsil etmektedir. UN 2020 verilerine göre Dünya'da nüfusu 10 milyonu aşan 34 megakent içerisinde İstanbul 14. Sırada yer almaktadır. Gerek İstanbul'da, gerekse diğer megakentlerde hem yeni doğumlar, hem de göçlerle nüfusun düzenli olarak artmasıyla ortaya çıkan gelişim ve sürdürülebilirlik sorunları arasında ulaşım ön sıralarda yer almaktadır. Özel araçların katılımıyla trafik yoğunluğu sürekli olarak artmaktadır. Dünya çapında trafik verileri yayınlayan tomtom trafik indexine göre İstanbul 2017 yılında ulaştığı \%59 trafik yoğunluğu ile dünya şehirleri arasında 5. Sıraya çıkmıştır. Aynı endeksin 2017 verilerine göre İstanbul'da normalde 30 dakika sürmesi beklenen bir araba yolcuğu sırasında, sabah yoğunluğunda 26 dakika, akşam yoğunluğunda ise 36 dakika trafiğe bağlı zaman kaybı yaşanmaktaydı. Yapılan hesaba göre her gün yoğun trafikte seyahat eden bir kişi yılda 243 saat trafiğe bağlı zaman kaybı yaşamaktaydı. Megakentlerin ulaşım sorununun yeni yollar ve köprüler yapılmak suretiyle motorize araçlara daha fazla imkan sağlanarak çözülemeyeceği aşikardır. Toplu ulaşım yatırımlarına ağırlık verilmesi, özellikle raylı sistemler ve deniz ulaşımının payının artırılması, kısa mesafelerde bisiklet, scooter gibi araçlar yaygınaştırılarak özel motorize araç kullanımının azaltılması çözümün en önemli parçalarıolardır. Alt yapı yatırımlarının artmasıyla tomtom endeksinin 2019 verilerinde 2017'ye göre kısmi bir düzelme görülmektedir. Yıllık trafiğe bağlı zaman kaybı 2019 yılında 225 saate inmiş, İstanbul ortalama %55 trafik yoğunluğu seviyesiyle iki yılda 5 sıradan 9. sıraya gerilemiştir. Ancak trafikteki bu azalma raylı sistemlerin payında artış sağlarken, deniz ulaşımının payı artmamıştır. DYİEMT rotalarının analiziyle birlikte tamamlayıcı bir yaklaşım olarak deniz taşımacılığında kullanılan iskeleleri analiz ederek erişilebilirlek (accessibility) ve irtibatlılık (connectivity) açısından değerlendirmek, anlamlı bir yöntem olarak gözükmektedir. Bir iskeleden diğer taşıma araçları kullanılarak makul bir sürede ne kadar büyük bir nüfusa ulaşılıyorsa, o iskelenin“hinterland”ının o kadar güçlü olduğu söylenebilir. Bir şehri hem çevreye duyarlı hem de ileriye dönük bir şekilde yeniden geliştirme söz konusu olduğunda, üstesinden gelinmesi en zor alt sistemlerden biri ulaşımdır. Büyük şehirlerde yaşayan birçok insan birden fazla ulaşım türünü kullanmaktadır. Metropol ulaşım ağının etkin ve çevre dostu bir şekilde işletilmesi için tek bir yolculuk sırasında birçok toplu taşıma şeklinin kullanılması gerekmektedir. Intermodalite araştırması alanındaki ilginin çoğu, uzun mesafeli ve özel ulaşıma verilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, önemli sayıda insan genellikle birkaç ulaşım modunu birleştirir. Çeşitli ulaşım modlarının kombinasyonları, kentsel ulaşımın etkinliği için esastır. Toplu taşıma araçlarını kullanmak ve kullanmak, multimodal seyahatin iki temel yönüdür. Yürüme, bisiklet ve toplu ulaşım kombinasyonu kentsel alanlarda yaygındır, ancak kırsal alanlarda araç kullanmak ve toplu taşıma kullanmak en yaygın ulaşım türleridir. İnsanların İstanbul'un Asya ve Avrupa yakalarında nasıl seyahat ettiğini daha iyi bilmek istiyoruz ve bunu yapmanın bir yolu, müşterilerin deniz ulaşımını Metrobüs ve Marmaray üzerinden tercih etmelerine neden olan özellikleri araştırmak.“Deniz Ulaştırma Memnuniyet Anketi”ne 2.343 kişi katıldı. Bu dönemde ankette bulunan“kullanım sıklığı”maddesi (bağımlı değişken) kullanılarak bir model oluşturulmuştur. Bu stratejinin etkinliğini değerlendirmek için çeşitli anket soruları ve değerlendirme yaklaşımları kullanılmıştır. Çalışma, multimodal kullanıcılarının intermodal modlarda seyahat etmeyi seçme sebeplerinin yanı sıra kavşaklar hakkındaki görüşleri hakkında fikir veriyor. Bir kentsel ulaşım sisteminin başarısını sağlamak için, kentsel planlama, kullanıcıların beklentilerinin yanı sıra çeşitli ulaşım türlerinin seyahat davranışlarını da dikkate almalıdır. İstanbul'un su ulaşım sisteminde mevcut iyileştirmeler yapılıyor. Konvansiyonel bir deniz aracı, başından sonuna kadar her açıdan yetersizdir. Deniz rotalarının verimliliğini artırma ihtiyacını karşılamak için rota optimizasyonu için entegre bir strateji gereklidir. Deniz ulaşım bağlantılarının iyileştirilmesi sonucunda su tüketiminin artacağına inanıyoruz. Bunlar, bu araştırma sırasında kullanılan birkaç veri setidir: Koronavirüs pandemisinin patlak vermesinden önce 8 Mart 2020'de toplam 2343 deniz taşıyıcısı muayene edildi. (Şehir Hatları, Özel Motorlar, Metrobüs ve Marmaray müşterileri ile tercihlerini ve belirli ulaşım türlerini kullanma nedenlerini karşılaştırmak için farklı anketler yapılmıştır.) Verilerin analizini yapmak için SPSS kullanılacaktır. Çok Değişkenli İstatistiksel Analiz, Çok Terimli Lojistik Regresyon ve Diskriminant Analizi modellerine bağlıdır. Bu modeller, regresyon modelinde hangi özelliklerin geçerli olduğunu ve diskriminant tekniğinde hangi özelliklerin geçerli olduğunu belirlemek için hem K-katlama hem de bir dışarıda bırakma kriterini kullanır. Çok Değişkenli İstatistiksel Analiz ayrıca Çok Terimli Lojistik Regresyon ve Ayrımcı Analiz modellerine de bağlıdır. Hosmer-Lemeshow test kriterleri, MLR özelliklerini analiz etmek için 0,05'ten büyük bir p-değerinin kullanılması gerektiğini gösterdi. Yolcu memnuniyetinin yukarıda belirtildiği gibi değerlendirilmesinin akabinde, bağlantı opsiyonlarının yoğunluğu ve çeşitliliği yolcu tercihinde bir parametre olarak kullanılmıştır. Tabloda gösterildiği gibi 3 ayrı veri seti araştırmalarda baz olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Maritime transport has significant potential in cities with wide coastlines or divided by canals. This type of transportation is much better than wheeled transportation in terms of sustainable urbanism, because it produces low carbon emissions per passenger (it is environmentally friendly), has low operating costs, does not occupy space on the roads where traffic flows (hence low consumpton of land), and requires a minimum level of land in big cities where land is scarce and expensive. However, the biggest disadvantage of urban maritime transportation compared to wheeled vehicles is that it is made between two fixed points on the sea coast, and with this feature, it almost always needs other vehicles from start to the arrival location. Therefore, increasing the use of the maritime route is only possible by optimizing the“integrated multimodal transport including sea voyage”(IMTISV) routes from an integrated perspective. Currently, 54% of the world's total population live in the cities. The world population is expected to grow to 3 billion in the next 40 years, of which 75% is expected to live in cities (UN, 2015). A significant part of the increasing urbanization is concentrated in megacities, Istanbul represents 18.5% of Turkey's population and approximately 1/3 (31%) of Turkey's total economic activity. According to UN 2020 data, Istanbul is ranked 14th among the 34 global megacities which have a population exceeding 10 million. Concerns about growth and longevity are a priority at top of mind as a result of the ongoing population growth in Istanbul and other megacities brought on by immigration and new births. With the participation of private vehicles, the traffic density is constantly increasing. Tomtom traffic index, which publishes worldwide traffic data, ranked Istanbul 5th among world cities with a traffic density of 59% in 2017. The said index published an estimation in 2017, estimating 26 minutes of lost time in the morning and 36 minutes in the evening, over a normally 30 minutes journey. According to the calculation, a person traveling in heavy traffic every day would experience 243 hours of traffic-related time wasted per year. The transportation problem of megacities cannot be solved by building new infrastructure for rubber tyred vehicles (road, bridges, etc) and providing more opportunities for motorized vehicles. Focusing on public transportation investments, increasing the share of rail systems and maritime transportation, and reducing the use of private motorized vehicles by making vehicles such as bicycles and scooters widespread ,the components of the solution that are most crucial at close range stand out. With the investments made in recent years, a partial improvement is seen in the 2019 data of the tomtom index compared to 2017. Annual traffic-related time loss decreased to 225 hours in 2019, and Istanbul fell from 5 to 9th place in two years, with an average traffic density of 55%. However, while this decrease in traffic increased the share of rail systems, the share of maritime transportation did not increase. To complement the analysis of IMTISV routes, it seems to be a meaningful method to analyze the piers used in maritime transport and evaluate them in terms of accessibility and connectivity. In other terms, the larger the population reached from a pier in a reasonable time using other modes of transport, the stronger the“hinterland”of that pier. In this study, the integration level of maritime transport services in Istanbul with other modes of transport will be examined and strategies for increasing the use of maritime transport will be proposed. When it comes to redeveloping a city in a way that is both environmentally friendly and forward-looking, one of the most difficult subsystems to tackle is transportation. Many people living in big cities use more than one mode of transportation. To operate the metropolitan transportation network in an efficient and environmentally friendly way, it is necessary to use many forms of public transportation during a single journey. Much of the attention in the field of intermodality research has been given to long-distance and private transport. According to the research's findings, a significant number of people often combine several modes of transportation. Combinations of various modes of transport are essential for the effectiveness of urban transport. Driving and using public transport are two essential aspects of multimodal travel. The combination of walking, cycling, and public transport is most common in urban areas, but in more rural and distant areas, driving is the norm. For our purposes, we want to better know how people travel on the Asian and European sides of Istanbul, and one way to do this is by researching the features that cause customers to choose sea transportation over Metrobus and Marmaray. 2,343 people participated in the“Marine Transportation Satisfaction Survey”. In this period, a model was created by using the“frequency of use”item (dependent variable) in the questionnaire. The success of this method was assessed using a variety of questionnaires and evaluation techniques. The study provides insight into the opinions of multimodal users about intersections, as well as the reasons why they choose to travel in intermodal modes. Urban planning must include both user expectations and the travel patterns of different forms of transportation in order to guarantee the viability of an urban transportation system. Existing improvements are being made in Istanbul's water transportation system. A conventional watercraft is inadequate in every respect from start to finish. An integrated strategy for route optimization is required to meet the need to increase the efficiency of sea routes. We predict that as marine transportation links become better, water usage will rise. A few of the datasets utilized for this study are as follows: A total of 2343 sea carriers were inspected on 8 March 2020 before the outbreak of the coronavirus pandemic (Different surveys were conducted with City Lines, Private Motors, Metrobus, and Marmaray customers to compare their preferences and reasons for using certain modes of transportation). It is based on Multivariate Statistical Analysis, Multiterm Logistic Regression, and Discriminant Analysis models. These models use both K-fold and an exclusion criterion to determine which features are valid in the regression model and which features are valid in the discriminant technique. Multivariate Statistical Analysis also relies on Multinomial Logistic Regression and Discriminatory Analysis models. In order to assess MLR characteristics, a p-value larger than 0.05 was recommended by the Hosmer-Lemeshow test criterion. After assessing the satisfaction of citizens as described, we will also use the intensity of connectivity options as a parameter to assess customer preference data. As per the illustration below, 3 sets of data will be used.