Ulusal adres veritabanına ait altlık haritaların oluşturulması ve kadastral haritalarla ilişkilendirilmesi
Producing base maps of the national address database and assosicating them with cadastral maps
  1. Tez No: 246137
  2. Yazar: MURAT BULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. MUSTAFA PALANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Jeodezi ve Fotogrametri, Geography, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İçişleri Bakanlığı 2005 yılında 29 nolu Eylem planı kapsamında Türkiye İstatistik Kurumu eliyle Ulusal Adres Veritabanı (UAVT) projesini gerçekleştirmiş ve bu konudaki yasal boşluk giderilerek ülke genelinde standartlaşma sağlanmıştır. Oluşan bu adres veri yapısı yerel yönetimler başta olmak üzere birçok kurum tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Ancak UAVT kullanıldıkça bir takım eksiklikler, sorunlar ve yeni gereksinimler ortaya çıkmış bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi sistemin grafik altlıklardan bağımsız sadece sözel adres tanımlamalarını kullanacak bir şekilde tasarlanmış olmasıdır. Sözel adres tanımlamalarına ilave olarak bu tanımlamalara esas olan grafik karşılıklarının da oluşturulması ve sözel adres tanımlamaları ile ilişkilendirilmesi kaçınılmazdır. Bu çalışma kapsamında UAVT'na grafik altlığın eklenmesi ve mevcut sözel adres tanımlamaları ile ilişkilendirilmesi konusunda Kayseri Melikgazi Belediyesi bünyesinde bir pilot proje uygulaması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the framework of Action # 29, Turkish Ministry of Interior was realized the National Address Database (UAVT) project with the Turkish Statistical Institute in 2005. So, the legal gap in this issue was removed and standardization was provided through out the country. The established this address data structure has been used by a number of organizations primarily by local governments. However, deficiencies, problems and new requirements were arisen as result of using the UAVT. The most important one among them is that the system was designed to use only linguistic address definitions free from the graphical address definitions. It is necessary to produce graphical maps of these to the linguistic address definitions and associate them with each other. In this study, producing graphical maps of addresses and associating these graphical address definitions with the existing linguistic address definitions are discussed and a pilot project application is realized at Kayseri Melikgazi Municipality.