Akut lösemilerde lökosit arilsülfataz A aktivitesinin değerlendirilmesi
- Tez No: 24616
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYHAN ÖMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Onkoloji Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
.40- ÖZET Lizozomal kaynaklı bir enzim olan AS-A aktivitesinin gebelik, in£ lamasyon, intoksikasyon, akciğer ve böbrek tüberkülo zu, malign hastalıklar gibi fizyolojik ve patolojik şartlarda biolojik materyallerde arttığı bilinmektedir. Ancak kanserlilerde yapılan çalışmalar çoğunlukla idrar arilsülf atazları üzerinde odaklaşmıştır. Lökositler enzimce zengin olmasına rağmen lokosit AS çalışmaları seyrektir. Bu nedenle çalışmamızda literatürlerde son derece kısıtlı bilgiler bulunan akut lösemililerde, lökosit AS-A aktivitesinin AML ve ALL gibi lösemi gruplarında biokimyasal gösterge olarak ne derece güvenilir olduğunu araştırmak istedik..j Bu amaçla İstanbul daki Tıp Fakülteleri Hematoloji Kliniklerinde tanısı konmuş 13 AML, 7 ALL grubu ve 30 sağlıklı kişilerin hemogram bulgularıyla birlikte lökosit AS-A aktiviteleri ölçüldü. Hemogram değerlerinin kontrollere göre anlamlı olarak düşük bulunması, lökosit değerleri kıyaslanması ve ortalamalarının kontrolden yüksek bulunması bu konudaki bilgileri desteklemektedir. ALL ve AML lökosit AS-A aktivitelerinin kontroller den anlamlı olarak yüksek bulunması ve lökosit sayısıyla AS-A aktiviteleri arasında ilişki bulunamaması bu konuda yetersiz çalışma olması nedeniyle tam olarak kıyaslanamamaktadır. Bu nedenle AS-A aktiviteleri artışının akut lösemililerde tipe bağlı olmadığı gibi lökosit sayısıyla da ilişkili olamayacağı düşünülebilir.?41- Sonuç olarak akut lösemililerde lökosit AS-A akti- vitesi ölçülmesinin tiplerin belirlenmesi bakımından tanısal açı dan olmasa da yararlı bir biokimyasal gösterge olabileceği düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
-42- SUMMARY It is known that the activity of AS-A, a lysosomal enzyme, increases in biological materials and in physiological, pathological conditions such as pregnancy, inflammation, intox ication, lung and kidney tuberculosis and malign diseases. The investigations in cancer patients are focused mostly in urine AS-A. Altough. leukocytes are rich of the enzymes, the studies on leukocytes are rare. For this reason, in our study we want to search the reliability of leukocyte AS-A activity, which is not much investigated, in leukemias such as ALL and AML. i For' this purpose leukocyte AS-A activities and he- mogram results of 13 AML, 7 ALL patients and 30 normal people who are diagnosed in the Hematology Clinics of Medicine Faculti es in Istanbul are evaluated. The hemogram results of patients are significantly lower than that of the controls and when compared the average leukocyte counts of patients are found to be higher than that of the control values. These findings sup port the knowledge about this subject. We find that the leuko- ctyte AS-A activities in ALL and AML patients are significantly higher than that of the controls and there isn't any relationship between leukocyte result and AS-A activities since there isn't enough research about this subject. For this reason we can think that the increase of AS-A activity in all patients doesn't depend on the type of disease and there isn't any relationship between AS-A activity and leukocyte counts.-43- As a conclusion the measurement of leukocyte AS-A activity of acute leukemia patients is a useful biochemical para meter in diagnosis but an unvaluable criteria in dif ferantiation of different types of leukemia.