Total mastektomi yapılmış kadınlar ile koruyucu tedavi geçirmiş kadınların beden imajı ve benlik saygılarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 24615
  2. Yazar: NİLÜFER YILMAZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARŞALUYS KAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Onkoloji Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Hastaların psişik durumu üzerinde ciddi sorunlar yaratabilen meme kanseri tanısı ve daha sonra uygulanan tedavilerden hareketle, 40 'ı total mastektomi, 40 'ı meme koruyucu tedavi geçirmiş toplara 80 hastada, iki grubun beden imajı, benlik saygısı, tekrar korkusu, cinsel yaşam ve psikolojik uyum değişkenleri açısından karşılaştırılması yapılmıştır. Araştırmada hastalara sırasıyla; Hasta Görüşme Formu, Cooper- smith Benlik Saygısı Envanteri (SEI) ve Karen Machover Bir-İnsan- Çiz Testi uygulanmıştır. Her iki grupta hastalar sosyo-demografik açıdan eşleştirilmiştir. Elde edilen bulguları şu şekilde özetleyebiliriz: 1. Total mastektomi grubuna oranla meme koruyucu tedavi grubunda daha pozitif bir beden imajı saptanmıştır. 2. îki grup benlik saygısı açısından eşit düzeydedir. 3. Her iki grupta da eşit sayıda hasta, kanserin tekrar olmasından korkmaktadir. Ancak total mastektomi grubunda post- operatif süre arttıkça tekrar korkusunun azaldığı saptanmış tır. 4. Total mastektomi kadınların cinsel yaşam kalitesini olumsuz yönde daha fazla etkilemektedir. 5. Psişik sorunlar açısından iki grup arasında anlamlı olmayan bir fark bulunmuştur. Ancak sonuçlar meme koruyucu tedavi den sonra uyumun daha kolay ve iyi olduğu yönündedir.- 74 - 6. Hastalar hastalıkları ve gelecek sağlıkları hakkında daha geniş bilgilere sahip olmak istemektedirler. Meme ameliyatının ve sonrasında uygulanan tedavilerin hastanın yaşam kalitesi ve psişik yapısı üzerindeki etkisinin düşünülmesi ve“kalan ömrü yaşamaya değer kılacak tedavilerin seçimi”en uygun yaklaşımdır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer may cause serious psychological problems in a lot of patients. Two groups of patients, 40 each, who had eighty radical mastectomy or breast conserving-therapy were selected and the differences in body image, self-esteem, fear of recurrence, sex-life and psychological adaptation variables were evaluated. All of the patients were given Patient Assessment Form, Coopersmith Self-Esteem Inventory (SEI) and Karen Machover Draw A Person Test respectively. Both group of patients were similar according to sociodemographic variables. The results were as follows: 1. Body Image was more positive in the breast conserving therapy group when compared to the radical mastectomy group. 2. Self-Esteem was found to be equal in both groups. 3. In both groups same number of patients were afraid of recurrence but in the radical mastectomy group, as the post-operative time period increased, fear of recurrence was decreased.- 76 - 4. Quality of sex lifes of the women who had radical mastectomy were negative affected more. 5. As far as the psychological problems were concerned, no signi ficant difference was found between two groups, however after breast conserving therapy adaptation seemed rasier. 6. All the patients wanted to learn more about their illnesses and their future health status. The best approach in patients with breast cancer would be to keep in mind the psychological aspects and the quality of life when deciding on the type of surgery and post-operative treatment modalities in order to make“the rest of life worth livings”.