Perde duvarlı betonarme karkas binanın yapımı sırasında malzemelerinin mekanik özelliklerinin betonun dayanımına etkisi, kat perdesi deprem süresince hasar oluşmuş perde karkas şemalı bir binanın depreme dayanıklılığının ve güçlendirme metotlarının incelenmesi
Effect of mechanical properties of the materials on the strength of concrete during the construction period of a reinforced concrete building with shear wall, investigation of the earthquake resistance of a building with shear wall that was damaged during earthquake and related reinforcement methods for that building
  1. Tez No: 246165
  2. Yazar: MELİH TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL EYYUBOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bina ve mühendislik yapılarının zamanla yorulması şartnamelerce öngörülen sınırlar içerisinde zamanla oturması sonucunda yük taşıyan elemanlarında ve bileşimlerinde bozulmalar ve kalıcı şekil değiştirmeler meydana gelebilir. Rüzgâr ve zayıf depremlerin etkisiyle, bina yanında makine mekanizmalarının çalışmasıyla oluşan titreşimlerin etkisiyle kalıcı şekil değiştirmeler mikro çatlaklar oluşabilir. Bu şekil değiştirme ve kalıcı deformasyonlar bina taşıyıcı sisteminde bir iç gerilme oluşturuyor. Binanın kullanım yükleri sırasında deprem yükleri etkisinde ve rüzgâr etkisinde taşıyıcı elemanlarında oluşan gerilmeler yukarda belirtilen iç gerilmelerle toplanabilir ve binada normal öngörülen yüklerden daha aşağı yüklerde bile şekil değiştirmeler, bina kullanımını zorlaştıran gerilme durumu meydana gelebilir. Buna görede bina taşıyıcı sisteminin yük taşıma kapasitesinin araştırılması güncel bir sorundur. Bu araştırma sonucuna bağlı olarak bina taşıyıcı sisteminin olduğu gibi kullanılabilmesi veya takviye olarak güçlendirilerek kullanılması hakkında bir değerlendirme yapılabilir. Ayrıca deprem etkisine maruz kalmış binalarda meydana gelen kılcal çatlakların ve iç gerilmelerinde binanın sonraki kullanımını etkilemesini değerlendirmek içinde aynı araştırmanın yapılması gerekmektedir.Bu tez çalışmasında Ankara ili hazırlanan betonların kalite kontrol sonuçlarının istatistik incelenmesi ve bunlara bağlı olarak örnek bir binada perde güçlendirme elemanlarının teşkili ve hesaplanması verilmiştir. Burada perde güçlendirilmesi teşkilinin sap 2000 programı ile gerilme durumu incelenmesi de yer almaktadır.Yüksek lisans tezi yedi bölüm ve kaynak listesinden oluşmaktadır. Birinci bölümde konuyla ilgili genel bir bilgi verilmiş olup, bu konu ile ilgili daha önce yapılmış olan bilimsel çalışmalar hakkında kısa bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde betonun basınç kontrolünün önemine değinilmiş ve basınç kontrolünde kullanılan deney yöntemleri anlatılmıştır. Ayrıca Ankara ilinin çeşitli yerlerinden alınan beton numuneler incelenerek çıkan sonuçlar istatistiki olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde yapı türleri hakkında kısa bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde depremin yapılara etkisi ve betonarme yapılarda oluşan hasarın nedeni ve türleri irdelenmiştir. Beşinci bölümde betonarme yapıların onarım ve güçlendirilmesine değinilmiş olup, güçlendirilmiş betonarme yapıların dinamik özellikleri irdelenmiştir. Altıncı bölümde tez konusuna esas bir perdenin sap 2000 modellemesi ve güçlendirilmesi anlatılmıştır. Yedinci ve son bölümde ise bu çalışmanın amacı, sonuç ve önerilerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Fatigue of buildings and engineering constructions in the course of time and settlement of these structures within the limitations mentioned in the specifications can cause some degradation and permanent deformation in load carrying elements and joints. With the effect of wind, weak earthquake or vibrations caused by the operation of machines nearby the construction, permanent deformations and micro-cracks can be developed. These deformations lead to strains within the structure. Strains developed under operational loads and strains caused by earthquake and wind effects may contribute to the strains mentioned above and can cause deformations under loads smaller than predicted and can lead to strains that result in difficulties in usage of the structure. So, researches about load carrying capacity of structures is a recent issue. According to the results of this study, usage of carrier system whether as it is or with some reinforcement can be evaluated. Moreover in order to evaluate the effects of small cracks and inner strains on the usage of the building, this research should be done.In this thesis, quality control results of conrete specimens used in Ankara are statically analyzed and according to the results shear wall reinforcement calculations are executed. Also this thesis include investigation of strains in reinforced shear by the help of Sap2000.Master of Science thesis is consisted of seven chapters and a reference list. In the first chapter, a general information about the topic is given and a short literature review is included. In the sencond chapter, importance of compressive strength control is mentioned and experiments for that purpose is defined. Also concrete specimens collected from different sites of Ankara are investigated and the results obtianed are statically studied. In the third chapter, types of constructions are explained briefly. In the fourth chapter, the effect of earthquake on structures and the types and kinds of damages resulted from earthqauke are examined. In the fifth chapter, repair and reinforcement of concrete structures and also dynamic properties of reinforced concrete structures are investigated. In the sixth chapter, modelling and reinforcing of a shear wall with Sap 2000 is included. In the seventh (last) chapter, the purpose and result of this study is given and suggestions are included.