Doğu Akdeniz Bölgesi'nin yer örümcekleri (Araneae, Gnaphosıdae) faunası
Ground spiders (Araneae: Gnaphosidae) fauna of the East Mediterranean region of Turkey
  1. Tez No: 246166
  2. Yazar: OSMAN SEYYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN TOPÇU, PROF. DR. NUSRET AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Doğu Akdeniz Bölgesi'nden, 2007 yılının Mart ayından başlayarak 2008 yılının Aralık ayına kadar iki yıl süre ile toplanan Gnaphosidae örnekleri sistematik bakımdan değerlendirildi. Ergin 615 erkek ve 791 dişi gnafozid örümceği incelendi. Bu değerlendirme sonucunda Gnaphosidae familyası içerisinde yer alan yirmi cinse ait toplam kırk yedi tür tespit edildi. Bunlardan Nomisia anatolica Seyyar, Ayyıldız ve Topçu, 2009 bilim dünyası için yeni olarak tespit edildi ve yayımlandı. Arboricaria koeni, Cesonia aspida, Drassodes lacertosus, Drassodes serratichelis, Drassyllus crimeaensis, Gnaphosa mongolica, Haplodrassus invalidus, Haplodrassus morosus, Haplodrassus mediterraneus, Nomisia negebensis, Setaphis carmeli, Setaphis fuscipes, Trachyzelotes lyonnetii, Zelotes ilotarum türleri Türkiye faunası için yeni kayıt olarak belirlendi. Anagraphis pallens, Aphantaulax trifasciata, Berinda ensigera, Callilepis cretica, Callilepis nocturna, Drassodes lapidosus, Drassodes pubescens, Drassodes lutescens, Drassyllus praeficus, Gnaphosa dolosa, Gnaphosa opaca, Haplodrassus dalmatensis, Haplodrassus signifer, Micaria albovittata, Micaria pulicaria, Micaria coarctata, Micaria rossica, Nomisia aussereri, Nomisia exornata, Nomisia orientalis, Nomisia palaestina, Nomisia ripariensis, Parasyrisca turkenica, Phaeocedus braccatus, Poecilochroa senilis, Poecilochroa variana, Scotophaeus scutulatus, Trachyzelotes malkini, Zelotes caucasius, Zelotes puritanus, Zelotes tenuis ise daha önce Türkiye'den kaydedilen taksonlar olarak tespit edildi.Örnekler araziden aspiratör, atrap ve çukur tuzak kullanılarak toplandı. Toplanan örneklerin teşhis, çizim ve ölçüm işlemleri yapıldı. Tarama elektron mikroskobunda bazı taksonların incelemeleri yapıldı ve fotoğrafları çekildi. Yeni ve bilinen türlerin örneklerimiz üzerinden tanımları yapılarak sistematik sorunları tartışıldı. Ayrıca cins ve tür düzeyinde teşhis anahtarları düzenlendi. Örnekler etiketlenerek müze materyali olarak muhafaza altına alındı.
Özet (Çeviri)
Ground spiders collected from East Mediterranean Region in Turkey during two years, beginning from March 2007 to December 2008 were evaluated from a systematic point of view. Adult 615 males and 791 females gnaphosid spider were examined. Totally forty seven species belonging to twenty genera in the family of Gnaphosidae were determined. Of these, Nomisia anatolica Seyyar, Ayyıldız and Topçu, 2009, is new to science; Arboricaria koeni, Cesonia aspida, Drassodes lacertosus, Drassodes serratichelis, Drassyllus crimeaensis, Gnaphosa mongolica, Haplodrassus invalidus, Haplodrassus morosus, Haplodrassus mediterraneus, Nomisia negebensis, Setaphis carmeli, Setaphis fuscipes, Trachyzelotes lyonnetii and Zelotes ilotarum are new records for the Turkish fauna; Anagraphis pallens, Aphantaulax trifasciata, Berinda ensigera, Callilepis cretica, Callilepis nocturna, Drassodes lapidosus, Drassodes pubescens, Drassodes lutescens, Drassyllus praeficus, Gnaphosa dolosa, Gnaphosa opaca, Haplodrassus dalmatensis, Haplodrassus signifer, Micaria albovittata, Micaria pulicaria, Micaria coarctata, Micaria rossica, Nomisia aussereri, Nomisia exornata, Nomisia orientalis, Nomisia palaestina, Nomisia ripariensis, Parasyrisca turkenica, Phaeocedus braccatus, Poecilochroa senilis, Poecilochroa variana, Scotophaeus scutulatus, Trachyzelotes malkini, Zelotes caucasius, Zelotes puritanus and Zelotes tenuis have already been recorded from Turkey.All specimens were collected from field by using aspirator, sweep net and pitfall traps. Identifications, drawings and measurements of the collected specimens were provided. Some taxa were photographed and examined in scanning electron microscope. The definitions of the new and known taxa were given and their systematic problems were discussed on the basis of our samples. Furthermore, the identification keys to the genera and species were provided. The specimens which were labelled were preserved as museum materials.