Perde duvarlı çerçeveli çok katlı betonarme bir yapının tasarımı ve TS 500 ile ACI 318 yönetmeliklerinin karşılaştırılması
Design of a framed shear wall reinforced concrete tall story building and the comparison between TS 500 and ACI 318 codes
- Tez No: 166399
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜLAY AKSU ÖZKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
PERDE DUVARLI ÇERÇEVELİ ÇOK KATLI BETONARME BİR YAPININ TASARIMI VE TS 500 İLE ACI 318 YÖNETMELİKLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI ÖZET Yüksek lisans tezi olarak, Doç. Dr. Tülay AKSU ÖZKUL danışmanlığında yapılan bu çalışmada, deprem kuvvetleri etkisinde betonarme perde duvarların davranışı ve boyutlandınlması ile ilgili esaslardan bahsedilmiş ve çok katlı, taşıyıcı sistemi perde ve çerçevelerden oluşan betonarme bir binanın deprem yükleri etkisindeki davranışı ve projelendirme aşamaları irdelenmiştir. Söz konusu çalışmanın ikinci bölümünde, betonarme perdeler hakkında genel bilgiler verilmiştir. Yine aynı bölümde, perdelerin kat planında düzenlenme şekilleri ve modelleme esasları, boşluklu ve boşluksuz perdeler ve tüp sistemler hakkında genel bilgiler verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, perdelerin davranış esasları, göçme şekilleri, boyutlandırma esasları, perdeler arası bağ kirişleri, bağ kirişlerinin davranışı, önemi ve göçme şekilleri üzerinde durulmuştur. Aynı zamanda ABYYHY' deki perde ve bağ kirişleri hakkındaki konstrüktif kurallar ve hesap esasları hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde, betonarme perdeler ve perde-çerçeve taşıyıcı sistemler hakkında yabancı makalelerden elde edilen bilgiler verilmiştir. Bağlantı kirişleriyle birbirine bağlanan perde gruplarının bağ kirişlerinin rij itlik derecesine göre sınıflandırılması ve çok katlı betonarme çerçeveli yapıların deprem etkisindeki davranışlarını anlatan çalışmalar bu bölümde sunulmuştur. Tez çalışmasının beşinci bölümünde, TS 500 ve ACI 318 yönetmelikleri, hesap kabulleri, güvenlik esasları, çözüm metotları, dayanım ve kullanılabilirlik şartlan açısından karşılaştınlmıştır. Çalışmanın sonraki bölümlerinde, perde ve çerçeve sistemden oluşan çok katlı betonarme bir binanın tasarımı yapılmıştır. Söz konusu bina 1. Deprem Bölgesinde olup, 1 bodrum kattan, 1 zemin kattan ve 13 normal kattan oluşmakta ve konut olarak kullanılması amaçlanmaktadır. Bodrum kat yüksekliği 3.5 m, zemin ve normal katların yükseklikleri ise 3m' dir. Döşeme kirişli plak döşeme olarak seçilmiştir. Malzeme olarak C25 ve BÇHIa (S420) kullanılmıştır. TS 498'de verilen yüklere göre zati ağırlık ve hareketli yükler hesaplanmış ve bu yüklerin etkisinde elemanların ön boyutları TS 500 ve ABYYHY'de belirtilen kurallara göre belirlenmiştir. Daha sonra binanın SAP 2000 sonlu elemanlar analiz programı kullanılarak 3 boyutlu modellemesi yapılmıştır. Binanın deprem kuvvetleri etkisindeki davranışını incelemek için ABYYHY' de anlatılan Eşdeğer Deprem Yükü yöntemine göre belirlenen kuvvetler bilgisayar modelinde etki ettirilip dinamik analiz yapılmış ve binanın doğal titreşim periyotları bulunmuştur. xvıSAP 2000'de elde edilen sonuçlar kullanılarak, zemin kat kolon ve kirişleri ile perde duvarlar için betonarme hesaplar yapılmıştır. Yine SAP 2000 programı kullanılarak sistem altında teşkil edilen kirişsiz radye temel için analiz yapılmıştır ve elde edilen sonuçlardan radye temel plaklarının betonarme hesaplan yapılmıştır. Bina ABYYHY'de belirtilen bina düzensizlikleri, Al -Burulma Düzensizliği ve B2- Yumuşak Kat Düzensizlikleri açısından irdelenmiştir. Ayrıca göreli kat ötelemeleri ile ikinci mertebe etkisi kontrolleri de yapılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise TS 500 ve ACI 318 yönetmeliklerine göre SAP 2000 programında kolon ve kirişler için donatı alanı çözümlemesi yaptırılmıştır. Elde edilen sonuçlarla zemin kat kolon ve kirişleri için TS 500 parabol+dikdörtgen gerilme dağılımı yöntemine göre elle yapılan betonarme hesap sonuçları karşılaştmlmıştır. xvıı
Özet (Çeviri)
DESIGN OF A FRAMED SHEAR WALL REINFORCED CONCRETE TALL STORY BUILDING AND THE COMPARISON BETWEEN TS 500 AND ACI 318 CODES SUMMARY It is talked about, the behaviors and dimensioning basis of shear walls under dynamic loads and also the behaviors and the design steps of a tall story reinforced concrete building, as a master thesis under the supervision of Assoc. Prof. Dr. Tülay AKSU ÖZKUL. In the second part of the thesis, some general knowledge about shear walls is given. Once again at the same part, it is talked about arranging and the basis of shear walls, coupled shear walls and the tube systems. Afterwards, in the third part of the thesis, it is talked about the behaviors and the dimensioning basis, failure modes of shear walls, the behaviors and the failure modes of coupled beams. At the same time, some knowledge is given about the constructive rules and calculation basis according to the Turkish Earthquake Code, about the shear walls and the coupled beams. In the forth part of the thesis, some knowledge which are obtained from foreign journals about the reinforced concrete shear walls and the framed shear wall systems is given. A methodology for classification of the coupled shear walls and a comparative study of seismic behavior of multi-story reinforced concrete framed structures were debated. In the fifth part of the thesis, the Turkish Building Code Requirements For Reinforced Concrete Structures (TS 500 ) and the American Building Code For Reinforced Concrete Structures (ACI 318 ) are compared according to the general considerations, design assumptions, strength, serviceability and design methods. In the following part of the thesis, reinforced concrete tall story building consisting of 1 basement story, ground floor and 13 official stories, which is located in the 1st degree seismic zone, is analysed. This building is designed as residence. The basement story is 3.5 m, the ground floor and official stories are 3m in height. The floor slabs are plates and structural system consists of frame elements and shear walls. C25 and S420 are used, as materials. First of all, under the effects of self weight and live loads presnted in TS 498, preliminary dimensions are assigned to the structural elements according to the rules mentioned in TS 500. After that, 3 dimensional modelling of the building is made by using the SAP 2000 finite analysis programme. For the purpose of considering the behavior of the building undergoing the lateral seismic effects, the loads found according to the Equivalent Seismic Load method that is presented in the Turkish Earthquake Code, are applied in the computer model. According to the results of these analysis made by SAP 2000 programme, the natural vibration periods of the building are found. xvmBy using the results from SAP 2000 analysis, the reinforced concrete sectional calculations about the ground floor columns, beams and the shear walls, are made. Once again, according to the results obtained from SAP 2000 analysis, the reinforced concrete sectional calculations about the disorders, presented in Turkish Earthquake Code, which are Al - Twist Disorder and B2- Between Adjacent Stories Stiffness Disorder. The checkings, relative floor displacement and second stage effects, presented in Turkish Earthquake Code are also made. In the last part of the thesis, SAP 2000 analysis is done according to the codes, TS 500 and ACI 318, for reinforced concrete sectional area calculations of the beams and the columns. Afterwards, the solutions obtained from the analysis of the programme for reinforced concrete sectional areas for the ground floor beams and columns are compared with the solutions which are obtained from the calculations done by hand. xix