İskenderun Körfezi'nden avlanan lagos (Epinephelus aeneus) dokularında ağır metal birikim düzeylerinin belirlenmesi
Comparison of heavy metal levels of white grouper (Epinephelus aeneus) caught in Iskenderun Bay (Turkey)
- Tez No: 246179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BAHAR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
İskenderun Körfezi'nden bir yıl süreyle mevsimsel olarak avlanan lagos (Epinephelus aeneus)'un kas, deri, solungaç ve gonadlarında Cd, Co, Cr, Cu, Fe, Mn, Ni, Pb ve Zn birikimi belirlenmiştir. Lagos örneklerinin metal birikim düzeyleri ICP-AES cihazıyla değerlendirilmiş, sonuçlar mevsimsel farklılıklar ve dokular arasındaki birikim farklılığı olarak karşılaştırılmıştır.Metal birikim miktarı metal türüne ve mevsimlere göre değişmekte olup, dokular arası farklılık belirgindir. Çalışılan bütün örneklerde metal birikimleri en az kas dokusunda tespit edilirken, balık dokuları arasında birikimlerin en fazla deri de olduğu, Cr ve Zn metal birikimlerinin gonadda, Mn birikim değerlerinin ise solungaçta en yüksek seviyelerde olduğu tespit edilmiştir.İskenderun Körfezi'nden avlanan lagos'un kas dokusundaki çalışılan ağır metal değerleri tüketilebilir sınırlar içindedir. Diğer organlardaki metal birikim değerlerinin fazla olmasından dolayı körfez endüstriyel kirlilik konusunda gözetim altında tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Seasional changes in heavy metal concentrations Cd, Co, Cr, Cu, Fe, Mn, Ni, Pb and Zn of White grouper (Epinephelus aeneus) was measured Iskenderun Bay for a year period. Heavy metal concentrations were measured in muscles, skins, gills and gonads by using ICP-AES. The correlations between the heavy metal concentrations of tissues and season were compared.The heavy metals content depended on type of metals and seasons also difference in tissues were significant. The minimum heavy metal concentrations were found in muscle of all samples. Additionally, between the accumulation in fish tissues the highest was in the skin, but the highest Cr and Zn concentrations found in the gonads and the highest Mn was in the gills.The heavy metal concentrations in white grouper?s muscle which caught in Iskenderun Bay, were below the acceptable limit for human consumption. Precaution should be taken because of higher content of in heavy metals in other organs which could be effected from industrial pollutions.