İskenderun Körfezi'nden avlanan karideslerin ağır metal içerikleri
Heavy metal contents of shrimp species from İskenderun Bay
  1. Tez No: 301085
  2. Yazar: SEVTAP KAYMACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYZA ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Su Ürünleri, Food Engineering, Aquatic Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada Eylül 2010 ve Nisan 2011 tarihleri arasında İskenderun Körfezi'nden avlanan ve ekonomik değere sahip 5 karides türünün (Aristeus antennatus, Metapnaeus monoceros, Parapenaeus longirostris, Penaeus kerathurus, Penaeus semisulcatus) kas dokusundaki ağır metal (Cd, Cr, Cu, Fe, Ni, Pb, Sn ve Zn) içeriklerinin mevsimlere göre değişimi belirlenmiştir.Ağır metal içerikleri mikrodalga kapalı sistem yaş yakma yöntemi uygulandıktan sonra ICP-AES kullanılarak ölçülmüştür.Araştırma sonucunda ağır metal içeriklerinin türlere ve avlanma mevsimine bağlı olarak değişim gösterdiği belirlenmiştir. Tür ve mevsim farkı göz ardı edilerek Cd, Cr, Cu, Fe, Ni, Pb, Sn ve Zn konsantrasyonları sırasıyla 0,193-1,451 mg/kg; 0,335-1,237 mg/kg; 2,356-8,540 mg/kg; 1,477-9,786 mg/kg; 0,493-1,968 mg/kg; 0,379-1,269 mg/kg; 3,326-8,570 mg/kg ve 4,155-11,686 mg/kg aralığında bulunmuştur. Kas dokusundaki ağır metal düzeyleri genelde ilkbahar mevsimine oranla sonbahar ve kış mevsimlerinde daha yüksek bulunmuş olup araştırma süresince tespit edilen değerler Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından getirilen tüketilebilirlik standartları dışına çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, some heavy metal concentrations (Cd, Cr, Cu, Fe, Ni, Pb, Sn, Zn) were analysed in muscles tissues of five shrimp species (Aristeus antennatus, Metapnaeus monoceros, Parapenaeus longirostris, Penaeus kerathurus, Penaeus semisulcatus) which caught from İskenderun Bay betweeen September 2010- April 2011 for season.Heavy metal content measurement were done by first microvave closed system wet burning and then by using ICP-AES.According to the results of the study it was determined that heavy metal contents were varying depending on fishing season and fish species. When species and seasonal differences were ignored; Cd, Cr, Cu, Fe, Ni, Pb, Sn and Zn contents were found respectively between 0,193- 1,451 mg/kg; 0,335-1,237 mg/kg; 2,356-8,540 mg/kg; 1,477- 9,786 mg/kg; 0,493-1,968 mg/kg; 0,379-1,269 mg/kg; 3,326- 8,570 mg/kg ve 4,155- 11,686 mg/kg. Heavy metal levels in muscle tissues relatively were found in spring higher than winter and autumn.The values determined during the research do not exceed the consummability limits according to Ministry of Food Agriculture and Livestock.