Kanser hastalarında anksiyete, depresyon, uyum güçlüğü prevalansı ve bunların psiko-sosyal durumla ilişkisinin incelenmesi
The Prevalance of anxiety, depression and adjustment disorders in cancer and the association with the psycho-social status
- Tez No: 24618
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Onkoloji Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
84 ÖZET Kanser hastalarında %30-40 oranında psikiyatrik ve psiko-sosyal morbidite ortaya çıktığı belirtilmektedir. En sıklıkla kaydedilen psiko-patoloji; anksiyete, depresyon ve uyum güçlüğü olmaktadır. Bu psişik durumlar hastanın yaşam kalitesini, bakımını, tedaviye uyum ve zamanla doğrudan fiziksel hastalığın şiddet, seyir ve tedaviye cevabını etkilemektedir. Çağdaş tıbbi-psikiyatrik araştırmalar ortaya çıkan psiko-patolojinin tıbbi durumla ilişkisini önemli ölçüde ortaya koymuştur. Fakat özellikle ülkemiz açısından kansere ilişkin psikolojik araştırmalar eksik kalmış ve hastalıkla birlikte ortaya çıkan psiko-patalojik ve davranışsal sorunların hastanın psiko-sosyal durumuyla ilişki ve etkileşimi yeterince araştırılmamıştır. Bu çalışmada anksiyete, depresyon ve uyum güçlüğü gibi temel psikolojik sorunların yaygınlığı, derecesi ve şiddeti bulunmaya çalışılarak, ortaya çıkan bu psikolojik bozuklukların hastaya ilişkin psiko-sosyal değişkenlerle bağlantısı araştırılmıştır. Araştırma sonucunda hastaların %23'ünde depresyon, %20' sinde anksiyete ve %26'smda uyum güçlüğü saptanmıştır. Bu durum hastalara tıbbi tedavinin yanısıra, psikolojik tedavi ve bakımın birlikte götürülmesinin önemini ve anlamını ortaya koymaktadır, öte yandan medeni hallerinden, eğitim durumlarından ve mesleki yaşantılarından memnun olmayan, ekonomik zorluklar içerisinde bulunan, hastane ve ilaç masraflarını karşılayamayan, genelde hastalanmcaya kadar zorluklarla dolu bir yaşam sürmüş, hastalandıktan sonra arkadaşlık ve sosyal ilişkilerinde geri çekilme olan, duygu ve düşüncelerini rahatlıkla ifade edemeyen hastaların kaygı ve depresyon puanları diğer hastalara göre daha yüksek bulunmuştur.85 Araştırma bulgularımız kanser hastalarında psikolojik bakım ve tedavinin, psiko-sosyal desteğin önemini ortaya koymuş ve hasta ile sürdürülecek psiko-terapötik ilişkide dikkate alınması gereken ne tür sorun alanları olduğunu ve bu hastalarla iletişimde önemli olan unsurların belirlenmesine yardımcı i olacaktır. Araştırmamız bu alanda ülkemizde yapılacak ileri klinik ve bilimsel çalışmalarla gelişecektir.
Özet (Çeviri)
86 SUMMARY AND RESULTS The prevalance of Anxiety. Depression and Adjustment disorders in Cancer and the association with the psvcho-social status. It is reported that in %30-%40 of cancer patients, psychiatric and psycho-social morbidity appears. Among them anxiety, depression and adjustment problems happen to be of primary importance. These psychiatric problems affect life quality, care, cooperation and, in time, the response to teatment of the cancer patients. In this research, we have aimed to investigate the prevalance of anxiety, depression and adjustment disorders in these cancer patients who do not define major Psychiatjric disorders and whose physical status is stable. Special scales and psychometric tests were performed in each subject. As a result, it was seen that more than %20 of the patients defined severe anxiety, depression and adjustmen disorder. Those patients whose psycho-social situations are problematic, conflictual, or deprived are especially at risk to develop psychiatric morbidity. As a conclusion, psychiatric evaluation should be done with these patients on their application and psychological care and treatment should be on integral part of their total treatment.