Hatay ili Sesiidae (Lepidoptera) familyası türlerinin ve populasyon yoğunluklarının belirlenmesinde feromonların kullanılması
Determination of Sesiidae species (Lepidoptera) and their population density by using pheromones in Hatay province
- Tez No: 246185
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEZA CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Hatay ilinde bulunan Sesiidae familyasına ait türlerin feromon kullanılarak belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada, araştırmalar 2008?2009 yıllarında yürütülmüştür. Örneklemeler Hatay iline bağlı Kırıkhan (Delibekirli köyü), Serinyol (Alahan köyü) ve Samandağ (Vakıflı köyü) ilçelerinde farklı yükseklik, bitki örtüsü ve yüzey özellikleri gösteren alanlarda yapılmıştır. Erginler feromon tuzakları ile toplanmıştır. Sonuç olarak çalışma ile Hatay ilinde Sesiidae familyasına ait 2 alt familyadan 3 cins ve 3 tür belirlenmiştir. Çalışmada belirlenen türlerin ait olduğu altfamilya ve cins genel özellikleri açıklanmış, türlerin tanıları yapılmıştır. Tüm türlerin erginlerinin ve genital organ yapılarının fotoğrafları verilmiştir. Farklı lokasyonlarda ve farklı feromon birleşimleri ile elde edilen türlerin populasyon gelişimleri grafikler halinde, meteorolojik verilerle birlikte verilmiş ve istatistikî olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study for the purpose of determining the species belonging to Sesiidae family in Hatay province by using pheromone traps, surveys were conducted in 2008-2009.Samples were collected by using sex pheromone traps at different height, vegetation and surface characteristics of Kırıkhan (Delibekirli), Serinyol (Alahan) and Samandağ (Vakıflı) districts in Hatay province. Accordingly, three species belonging to 3 genera and 3 species belonging to subfamilies of Tinthiinae and Sesiinae of Sesiidae were determined in Hatay province by this study. Genera and subfamily characteristics of species were explicated and species were identified. The photos of the genital parts of all adult species were given. The population density of species obtained from different locations by different pheromone compounds were presented in grafics in conjunction with meteorological data and obtained data were evaluated by statistical analysis.