ZrO2/Al2O3 nano-kompozit tozların tartarik asit jel yöntemi ile sentezlenmesi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of ZrO2/Al2O3 nano-composite powders with tartaric acid gel method
- Tez No: 246191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÖÇMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada nanokristal alumina zirkonya nano-kompozit tozu basitleştirilmiş sol jel yöntemi olan tartarik asit jel metodu ile sentezlenmesi gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen tozların XRD, SEM ve TEM ve DTA/TG analizleri yapılmıştır. XRD verilerinden Scherrer formülü ile hesaplanan kristal boyutlar, SEM ve TEM analizleri ile karşılaştırılarak ulaşılan sonucun tutarlılığı teyit edilmiştir. Oluşan nanokristal t-ZrO2 1500 °C'ye kadar monoklinik faza dönüşmeden sistemde kaldığı gözlemlenmiştir. Ayrıca sentezlemede değişen pH oranlarında malzemenin BET yüzey alanı ölçümleri yapılmış ve pH değerinin 6 olduğu noktada yüzey alanı değeri maksimum seviyeye ulaştığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the synthesis of aluminium zirconia nanocrystal nano-composite powder is accomplished with tartaric acid gel method which is a simplified sol-gel method. Fort he synthesized alumina-zircona nanopowders XRD, SEM, TEM and DTA/TG analysis were done. The crystal size was measured from the XRD data according to Scherrer Equation, which was compared with SEM and TEM analysis. Thus the consistency of the output is verified. The temperature range of stable tetragonal phase zirconia (t-ZrO2) is extended. It was observed that the t-ZrO2 kept in the system without transforming to monoclinic phase at 1500 °C. Furthermore the BET surface area measurements had been done for various pH values, and it is observed that the surface area is greater then the normal values when pH value is 6.