Determination of thermal optical properties of TiO2 and ZrO2 films and their fiber optic temperature sensor application
TiO2 ve ZrO2 filmlerin termal optik özelliklerinin belirlenmesi ve bunların fiber optik ısı algılayıcısı uygulamaları
  1. Tez No: 82914
  2. Yazar: GÜLTEKİN GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. NACİ İNCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Ihı (ezele ince İlimlerin optik sahilleri bulunmuş ve termal karakteristiklerinin belirlenmesi için bir llheroplik deneysel teknik geliştirilmiş, TİO2 ve ZrOj ince dinilerin optik sabitleri ve termal karaklerizasyonları yapılmıştır. Bu ince filmler, çok ve tek modlu optik fiberlerin ucuna, bir vakum haznesi içinde, elektron demeti ile buharlaştırma tekniği yardımıyla kaplanmıştır. Kırılma indisi (/?), sönümleme katsayısı (k), termal optik katsayısı {dn/dT) ve ince filmlerin kalınlığı, farklı sıcaklıklardaki yansıma spektrumlanndan faydalanılarak bulmuştur. Bu filmlerin termal karakteristiklerinden yararlanılarak, bir fiber optik ısı sensörü geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A fiber optic experimental technique was developed for the determination of optical constants and thermal characterization of titanium dioxide and zirconium dioxide optical coatings. Such coatings were deposited directly onto the end face of mullimodc and single mode optical fibers by an electron beam evaporation technique, under a vacuum chamber. Refractive index (n), extinction coefficient (k), thermal optical coefficient (dn/dT), and thickness (d) of the coatings were in situ determined from their reflection spectra. A fiber optic thin film temperature sensor based on dn/dT of TİO2 and ZrC>2 was constructed using n, k, d and dn/dT values.