Comparison of the mechanical properties of 316 L samples implanted by ZrO2 and N2
ZrO2 ve N2 implante edilmiş paslanmaz çelik numunelerin mekanik özelliklerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 83851
  2. Yazar: ERDİNÇ UYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZTARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
VI ÖZET Bu tezde, Zr02 ve N2 implante edilmiş ve implantasyon yapılmamış 3 adet 316 L paslanmaz çelik numunenin, sertlik, sürtünme katsayısı ve aşınma direnci gibi mekanik özellikleri deneysel olarak karşılaştırmıştır. İmplantasyona uğramış numunelerin daha iyi mekanik özellikler gösterdiği görülmüştür.Aynca yüzey sürtünme katsayıları düşmüştür. Aynca,bir kaplama olmamasından dolayı, implantasyon işleminin numunelerin yüzeyinde herhangi bir kalınlık veya çökelti oluşturmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The mechanical properties such as hardness,coefficient of fiiction,wear resistance have been studied and compared for 3 16 L stainless steel substrates which were co-implanted by Zr02, N2 and non implanted substrate. It was observed that the implanted substrates had better mechanical properties with decreasing coefficient of friction. It was also observed that implantation didn't make any sediment or coating on the surface of the substrates where it was not a coating.