Kütahya ve çevresinin Ranunculus L. türlerinin sistematiği, taksonomisi, korolojisi ve ekolojisi
The systematics, taxonomy, corology and ecology of Ranunculus L. species in Kütahya and surroundings
  1. Tez No: 246207
  2. Yazar: ŞEBNEM GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN MISIRDALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma Kütahya ve çevresindeki Ranunculus L. türlerini tespit etmek amacıyla 2007-2008 yılları arasında Dumlupınar Üniversitesi Biyoloji Bölümü Herbaryumunda (DUP) bulunan ve çalışma bölgesinden toplanan örnekler üzerinde yapılmıştır. Yapılan bu araştırmada Ranunculus cinsinin türleri belirlenmiş ve bu türlerin genel özellikleri ile yayılışı hakkında bilgiler verilmiştir.Araştırma sonucunda Kütahya ve çevresinde Ranunculus cinsine ait 21 takson tespit edilmiştir. Bunlar; R. constantinapolitanus Boiss., R. repens L., R. cuneatus Boiss., R. argreus Boiss., R. sprunerianus Boiss., R. illyricus L. subs. illyricus, R. polyanthemos L., R. brutius Ten., R. millefolius Banks et Sol., R. damescenus Boiss. & Gaill., R. disseectus Bieb., R. neapolitanus Ten., R. arvensis L., R. tricophyllus Chaix., R. ficaria L. subsp. calthifolius (Reichb.) Arc., R. ficaria L. subsp. ficariiformis Rouy. et Fouc., R. isthmicus Boiss subs. İsthmicus, R. heterorhizus Boiss. & Bal., R. gracilis Clarke., R. rumelicus Griseb., R. poludosus Poiret. türleridir.
Özet (Çeviri)
This study was done for investigating Ranunculus L.species of Kütahya and its surroundings on collected samples between 2007 and 2008 in herbarium of Dumlupinar University (DUP). In this study species of Ranunculus was determined and also some information about the general features and distribution of this species were given.As a result, 21 Ranunculus taxones was found Kütahya and its surroundings. These are; R. constantinapolitanus Boiss., R. repens L., R. cuneatus Boiss., R. argreus Boiss., R. sprunerianus Boiss., R. illyricus L. subs. illyricus, R. polyanthemos L., R. brutius Ten., R. millefolius Banks et Sol., R. damescenus Boiss. & Gaill., R. disseectus Bieb., R. neapolitanus Ten., R. arvensis L., R. tricophyllus Chaix., R. ficaria L. subsp. calthifolius (Reichb.) Arc., R. ficaria L. subsp. ficariiformis Rouy et Fouc., R. isthmicus Boiss. subsp. isthmicus, R. heterorhizus Boiss. & Bal., R. gracilis Clarke., R. rumelicus Griseb., R. poludosus Poiret. Species