Türk linyitlerinin yanma üzerine etkisinin sayısal modellenmesi
Numerical modelling of effect on combustion of turkish lignite
- Tez No: 246233
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZER AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dünyada, son yıllarda artan enerji ihtiyacı kömürün enerji üretiminde kullanımını arttırmaktadır. Bu yüzden kömürün verimli yanması ve emisyon değerleri çok önem kazanmaktadır. Bu çalışmada sayısal akışkanlar dinamiği alanında bir paket program olan FLUENT programı kullanılarak pülverize kömür yanması üzerine parametrik bir çalışma yapılmıştır. Farklı kömür elementer analiz değerleri programda tanıtılarak alev sıcaklığı ve emisyon değerleri hesaplanmıştır. Kömür analiz değerlerinin, kömür partikül çapının, hava giriş hızı gibi büyüklüklerin alev sıcaklığı ve emisyonlar üzerindeki etkisi incelenmiştir. Yapılan sayısal modelleme sonuçlarının literatürde bilinen bilgilerle uygunluğuna bakılarak modelleme kabiliyeti kazanılmıştır. Modelleme sonuçlarına göre kömür partikül çapının ve hava hızının azaltılması yanmayı iyileştirmektedir. Küçük çaplı partiküllerin daha iyi yandığı, ısıl kapasitelerinin yüksek ve emisyon değerlerinin daha az olduğu görülmüştür. Alev hızının azalması ile birlikte karbonmonoksit emisyonu artış göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the world, of late years residual energy needs redound coal in energy production usage. That's why effective coal combustion and emission value are very come into question. In this Labour, a packet programme FLUENT which computational fluid dynamics analysis programme is used. A parametric training is done upon pulverized coal combustion. Different coal analysis values are introduced by program. Flame temperature and emission value are calculated. Flame temperature of coal analysis values, coal particle diameter and size kind of air intake speed and effect of above emission are investigated. Made of numerical modeling results copared with known knowledges in the literature. Modeling skills are redounded. According to modeling results, decreasing of coal particle diameter and air speed are made better . Better burning of small diameter particles, thermal capability high and becoming less emission values are accored. Carbonmonoxide emission is increased as well as reducing of flame speed.