Anyonik ve katyonik kolektörler ile feldspat şlamından Na-feldspat (albit) kazanımı
Recovery of Na-feldspar (albite) from anionic and cationic collectors and feldspar slime
- Tez No: 246235
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ KARAGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Feldspat flotasyon tesislerine beslenen toplam malzemenin yaklaşık % 15'i 38 mikron altı ince tanelerden (şlam) oluşmaktadır. Bu taneler mevcut ticari zenginleştirme yöntemlerinin yetersizliği nedeniyle değerlendirilemeyip atılmaktadır. Atılan taneler içerisindeki değerli minerallerin kazanılması ise çevresel ve ekonomik fayda sağlayacaktır. Bu çalışma, ince tanelerin zenginleştirilmesinde başarılı bir şekilde kullanılan jameson flotasyon hücresi ile feldspat şlam örneğinden Fe ve Ti içeren mineralleri uzaklaştırmak suretiyle seramik sanayinde kullanılabilecek standartlarda Na-feldspat üreterek, ekonomik ve çevresel kazanç sağlamayı hedeflemiştir. Çalışmalarda daha stabil flotasyon ortamına sahip kolon flotasyonu ile de çalışmalar yapılmış olup, jameson flotasyon hücresinden elde edilen sonuçlarla mukayese yapılmıştır. Jameson flotasyon deneyleri katyonik (G-TAP) ve anyonik (BD-15) toplayıcı reaktifleri kullanılmak suretiyle geleneksel ve ters flotasyon teknikleri uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Deneysel çalışmalarda dekantasyon işlemi ile sodyum hegza metafosfat , sodyum silikat ve nişasta gibi dispersant, canlandırıcı ve bastırıcıların seçimliliğe etkisi araştırılmıştır. Cevher içerisinde bulunan Fe ve Ti minerallerinin farklı fizikokimyasal özelliklere sahip olması tek aşamada flotasyonun yetersiz olduğunu göstermiştir. Bu nedenle flotasyon deneyleri iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada bazik pH'da 1000gr/ton BD-15 kullanarak % 0,71 Fe, % 0,35 Ti içeren şlamdan demir ve titan mineralleri uzaklaştırılarak, %0,24 Fe ve %0,34 Ti olan tek kademede kaba konsantre elde edilmiştir. Bu ürün daha sonra kademeli olarak pH 2.5-3 te G-TAP ile flotasyona tabi tutulmuştur. Fe bağlı silikatlar (biyotit) I. Kademede yüzen, diğer demir ve titan mineralleri de batan ürün olarak uzaklaştırılmıştır. Geriye kalan ara kademler birleştirildiğinde seramik sanayinde kullanılabilir kalitede Fe+Ti % 0,18 olan ürün % 50 Na kazanma verimi ile elde edilmiştir.Anahtar Kelimeler : Anyonik ve katyonik kolektörler, Şlam flotasyonu.
Özet (Çeviri)
Approximately 15 % of total material which is fed to the feldspar flotation plants, contains thin grains under 38 micron. That grains are not evaulated and is discarded due to lack of commercially available processing methods. Valuable minerals in the grains taken the environmental and economic benefits will be gained. This study examines processing of thin grains successfully used in Jameson flotation cells with slam feldspar samples containing the Fe and Ti minerals by far away that can be used in ceramic industry standard by producing Na-feldspar, economic and environmental aims to benefit. Working with a more stable environment flotation studies have been made with column flotation and compared with the results obtained from Jameson flotation cells were made. Jameson flotation experiments are carried out on the condition of using cationic (G-TAP) and (BD-15) anionic collector reactive by applying traditional and reverse flotation techniques. Experimental studies the dekantasyon process with sodium hegaz metafosfat, dispersant such as sodium silicate and starch, crispy and suppression effects were investigated on selection. That Fe and Ti minerals which are available in the roe have different physicochemical features shows that flotation is not enough at the first stage. Therefore, flotation experiments are carried out gradually at two stages. At the first stage, first level 0,21 % Fe and 0,28 % Ti is obtained by removing iron and titanium from the slime including 0,71 % Fe , 0,35 % Ti by using BD-15 in pH 1000g/t. This product is exposed to G-TAP and flotation gradually in pH 2.5-3. Silicates dependent Fe (biotite) in I.Level are floated , the other iron and titanium minerals have been removed as the flopped product. The remaining interval levels are combined can be used in the ceramic industry with quality products at Fe + Ti 0,18 % , 50 % Na efficiency gain has been obtained.Keywords : Anionic and cationic collectors, Flotation of slime,