Characterization of C17orf45 as a novel target of the Wnt/B-catenin pathway
Wnt/B-katenin yolağının yeni hedef geni olarak C17orf45'in karakterize edilmesi
  1. Tez No: 246245
  2. Yazar: TUNCAY ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET KOMAN, YRD. DOÇ. NECLA BİRGÜL İYİSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Wnt yolağının bir elemanı olan B-katenin tümör oluşumunda önemli bir rol oynamaktadır. Önceki çalışmamızda B-katenin mutant formunu yüksek miktarda üreten karaciğer kanseri hücresi Huh7'de Wnt/B-katenin/TCF yolağı tarafından etkilenen aday genler tespit edilmişti. Gen anlatımının seri analizi (serial analysis of gene expression - SAGE) ve mikrodizin yongaları metodlarıyla TCF aktivitesi yüksek ve düşük Huh7 hücreleri arasında global gen anlatımı karşılaştırılması yapılmıştı. Bu karşılaştırma neticesinde Wnt/B-katenin/TCF4 yolağı yüksek olan hücrelerde C17orf45 geninin mRNA seviyesinin arttığı bulunmuştur. Bu çalışmada C17orf45 geni Wnt/B-katenin yolağının yeni hedef geni olarak tespit edilmiştir. Hücrelerin lityum klorür tuzuna maruz bırakılması, GFP/Lusiferaz raportör analizi ve immünoçöktürme deneylerinin bulguları baz alınarak C17orf45 Wnt hedef geni olarak tanımlanmıştır. C17orf45 geni ile daha önce hiç bir çalışma yapılmamış olup sagereveal biyoinformatik yazılımı ile çeşitli beyin kanserlerinde arttığı öngörülmektedir. Bu bağlamda C17orf45 geninin olası tümör oluşumu ile ilgisini araştırmak için insan beyin dokularında gen anlatım analizi ve U373-MG astrositom hücre hattında hücre büyüme testi yapılmıştır. C17orf45 proteininin araştırmalarında başlangıç olarak hücre içi lokalizasyonuna bakılmıştır. GFP ile birleşik C17orf45 proteini kullanılarak lokalizasyon mitokondri olarak tespit edilmiştir. Wnt sinyal yolağının yeni hedef genlerinin tespit edilmesi kanser patofizyolojisini anlamak adına önemlidir. Özet olarak bu çalışma Wnt yolağı tarafından hedeflenen ve tümör oluşumu ile ilgili olabilecek daha önce tanımlanmamış bir gen sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
B-catenin is a key component of Wnt pathway which plays an important role in tumorigenesis. In our previous study, candidate genes regulated by Wnt/B-catenin/TCF pathway were identified in hepatocellular carcinoma-derived Huh7 cells overexpressing hyperactive B-catenin (S33Y mutant). SAGE (Serial Analysis of Gene Expression) and genome wide microarray analysis were performed to compare global gene expression between Huh7 cells with high and low TCF activity. After comparison, C17orf45 was found to be up-regulated in Huh7 cells with high B-catenin/TCF activity. In this study, C17orf45 gene was further verified as a Wnt target based on lithium treatment, GFP/luciferase reporter, and ChIP assays. C17orf45 is a novel gene that has not been studied before and its expression is up-regulated in several brain tumors according to sagereveal (a bioinformatic tool data mining gene expression data from tumor and normal samples using SAGE library data). Based on this prediction, to investigate the potential link between C17orf45 and tumorigenesis; expression analysis was performed in human brain tumors and the growth effect on U373-MG cells was examined with proliferation assay. To investigate the subcellular localization of C17orf45 protein, GFP fused constructs were used and the localization was found to be mitochondria. Identification of novel targets of Wnt signaling is important for better understanding of cancer pathophysiology and may serve as potential targets for drug therapies. New targets of this pathway will expand the cancer research area. To sum up, results of this study reveal a novel gene putatively implicated in tumorigenesis and the Wnt pathway.