Sigma-delta dithering based frequency synthesis and modulation for DCS-1800
DCS-1800 için sigma-delta kararsızlığı bazlı frekans sentezleyici ve modulasyonu
- Tez No: 246261
- Danışmanlar: PROF. GÜNHAN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde cep telefonu endüstrisi, cep telefonlarının maliyetini düşürmeyeçalışmanın yanında yüksek veri transfer hızlarını da hedeflemektedir. Dolayısıyla buyaklaşım frekans sentezleyiciler için de geçerlidir. Bu projede böyle bir frekans sentezleyicitasarlamak için ucuz ve verimli bir yol önermeye çalıştık. Tasarıma DCS1800standardına uygun olacak şekilde başlandı. Tasarlanan frekans sentezleyici günümüzteknolojisinin el verdiği ölçüde sayısaldır. Böyle bir frekans sentezleyici tasarlamak içinsistem seviyesinde farklı frekans sentezleme yöntemleri denendi. Yönteme karar verilince,çalışmalar transistor seviyesinde devam etti ve tümüyle 0.18 ?m CMOS olan bir frekans sentezleyici tasarlandı.
Özet (Çeviri)
Today cell phone industry tends to increase the capabilities of the cell phonesand at the same time minimize the cost. This trend reflects itself to frequency synthesizerdesign. Hence, a cheap and efficient way of designing such a frequency synthesizeris suggested in this thesis. The design aims to meet DCS-1800 specifications. The designedfrequency synthesizer is based on digital circuits as much as possible. To designsuch a synthesizer, some different synthesizer and modulation topologies are studiedat system level. After deciding on the topology, circuit level design was performed anda full CMOS frequency synthesizer using standard 0.18 ?m technology was obtained.