An ontology for integrated planning and scheduling systems with hierarchies
Hiyerarşi içeren bütünleşik planlama ve çizelgeleme sistemleri için bir ontoloji
  1. Tez No: 246272
  2. Yazar: OSMAN NİHAT KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. ALİ TAMER ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada planlama ve detaylı planlama sistemlerinin bütünleşik modellemesi sağlamak amacıyla bir ontoloji geliştirilmiştir. Bu ontoloji kullanılarak, değişik seviyelerdeki planlama ve çizelgeleme problemleri modellenmiştir. Kısa dönem çizelgelemedeki detaylı bilgiyi içeren uzun dönemli planlamayı kapsayan bir kompleks sistemin çözümü çok uzun zaman almakta ve pek çok durumda çözümü bulmak çok zor olmaktadır. Bu nedenle ana problemi küçük problemler halinde ayrıştırarak çözmeyi içeren hiyerarşik planlama sistemleri daha faydalıdır.Hiyerarşik planlama sisteminin ana elemanları planlama ve çizelgeleme modelleridir. Planlama sistemi uzun dönemli ve taktiksel kararların alındığı bir sistem ikençizelgeleme sistemi kısa vadeli ve operasyonel kararların alındığı bir sistemdir. Her iki planlama sistemi bu çalışmada modellenmiştir. Hiyerarşik planlama sisteminin varlığı, bütünleştirme gerekliliğini ortaya koyar. Bu birleştirmeye neden ise planlama sisteminin geniş kapsamlı ve az detaylı olması fakat çizelgeleme sisteminin dar kapsamlı ve detaylı olmasıdır.Hiyerarşik planlama sitemlerinde alt seviyeden üst seviyeye doğru bir bütünleşme mevcuttur. Farklı tipte bütünleşme çeşitleri bu çalışmada incelenmiştir. Ayrıca ontolojinin gerçek hayat problemlerini modellemek için kullanılabileceğini göstermek amacıyla farklı sektörlerden şirketler için geliştirilmiş orta seviye plan ve detaylı plan bütünleştirme senaryoları modellenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an ontology is proposed for hierarchical detailed scheduling and planning systems. By using this ontology, planning and scheduling problems at different levels can be modeled. A complete system which considers long term planning if it includes detailed information like it is in short term planning takes a lot of time and is hard to solve in many cases. Due to this reason it is beneficial to divide the complete problem into sub problems which leads to hierarchical planning systems.Main elements of the hierarchical planning system are capacity planning and advanced planning and scheduling. Bucket based capacity planning is the long term planning element in which tactical, strategic decisions are taken and continuous time advanced planning and scheduling is the short term planning item inwhich operational decisions are taken.Existing of hierarchy planning between capacity planning and advanced planning and scheduling brings along necessity for aggregation between hierarchical planning system elements. In a hierarchical planning system , there is an aggregation from base level to top level element of the hierarchy. Different types of aggregation which exist in real life applications are studied in this work. Also,in order to show that the ontology proposed in the study is applicable to modeling real life problems, integration scenarios between plan and scheduling for companies from different sectors are modeled.