Meme koruyucu cerrahi sonrası uygulanan adjuvan meme radyoterapisinde meme hacminin risk altındaki kritik organ dozları üzerindeki etkisi
The effect of breast volume on critical organ at risk doses in adjuvant breast radiotherapy after breast-conserving surgery
- Tez No: 951296
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Meme koruyucu cerrahi uygulanan erken evre meme kanserinde adjuvan radyoterapi, meme kanseri tedavisinin temel taşlarından biridir. Meme kanseri radyoterapisinde temel amaç, hedef hacim olarak tanımlanan meme dokusu, göğüs duvarı ve/veya bölgesel lenf nodlarına radyoterapi uygularken çevredeki sağlıklı dokuları ve kritik risk altındaki organları maksimum düzeyde korumaktır. Bu çalışmanın amacı, meme koruyucu cerrahi sonrası VMAT ile radyoterapi alan hastalarda, meme hacminin doz homojenitesini ve kritik organ dozlarını olumsuz yönde etkilemeye başladığı bir eşik hacim değeri saptamak ve bu eşik hacim değerinin risk altındaki organ (OAR) dozları ile doz homojenitesi üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: 2020-2024 yılları arasında SBÜ Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Radyasyon Onkolojisi kliniğinde erken evre meme kanseri nedeniyle tüm memeye 40 Gy/15fx ve SIB tekniği ile tümör yatağına 48 Gy / 15 fx hipofraksiyone meme radyoterapisi uygulanan 61 hastanın dozimetrik verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Bulgular: PTVmeme hacim büyüklüğünün, PTVmeme'nin D2%, D98%, D50%, Dmax ve HI ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkisi saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Adjuvant radiotherapy is a cornerstone of breast cancer treatment for patients with early-stage disease who have undergone breast-conserving surgery. The primary goal in breast cancer radiotherapy is to deliver radiation to the target volume—defined as the breast tissue, chest wall, and/or regional lymph nodes—while maximally sparing the surrounding healthy tissues and critical organs at risk. The purpose of this study is to determine a threshold breast volume for patients receiving radiotherapy with VMAT after breast-conserving surgery, at which dose homogeneity and critical organ doses begin to be adversely affected, and to evaluate the effects of this threshold value on organ at risk (OAR) doses and dose homogeneity. Materials and Methods: The dosimetric data of 61 patients who underwent hypofractionated breast radiotherapy for early-stage breast cancer at the Radiation Oncology Clinic of the University of Health Sciences (UHS) Prof. Dr. Cemil Tascioglu City Hospital between 2020 and 2024 were analyzed in a retrospective study. The treatment consisted of 40 Gy in 15 fractions (fx) to the whole breast and a simultaneous integrated boost (SIB) of 48 Gy in 15 fx to the tumor bed. Results: No statistically significant relationship was found between the breast PTV (Planning Target Volume) size and the breast PTV's D2%, D98%, D50%, Dmax, and Homogeneity Index (HI).