Effects of instructional design integrated with ethnomathematics: Attitudes and achievement
Etnomatematiğin entegre edildiği öğretim tasarımının etkileri: Tutum ve başarı
- Tez No: 246271
- Danışmanlar: DOÇ. AYŞENUR YONTAR TOĞROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Topkapı Sarayı'ndan örneklerle simetri ve örüntüler konusunda etnomatematik uygulamalı bir öğretim tasarımı gerçekleştirmek ve bunun etkilerini deneysel bir desen ile ortaya çıkarmak çalışmanın başlıca iki amacıdır.Etnomatematiğin entegre edildiği öğretim uygulamasının matematik başarısı ve matematik tutumu üzerinde etkililiğini ölçmek için yarı deneysel araştırma deseni kullanılmış ve İstanbul ilinde üç ayrı okuldan 137 yedinci sınıf öğrencisi çalışmanın örneklemini oluşturmuştur.Matematik Tutum Ölçeği, Matematik Başarı Ölçeği 1 ve Matematik Başarı Ölçeği 2 olmak üzere üç araç ile deney ve kontrol grubu öğrencilerinin matematik başarı düzeylerinde ve matematiğe karşı tutumlarında oluşan değişim ölçülmüştür. İki yönlü tekrarlamalı varyans analizi sonuçları, her iki grubun öğrencilerinin ön test- son-test ve kalıcılık testlerine göre matematik başarı düzeylerinde doğrusal bir eğilim olduğunu, bir okulda ise deney ve kontrol grupları arasında öğrencilerin matematik başarı düzeylerindeki değişim açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir. Deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilerin matematiğe karşı tutumlarında bir doğrusal gelişim olmadığını ve üç okuldan sadece birinde, deney ve kontrol grupları arasında öğrencilerin matematiğe karşı tutumlarındaki değişim açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir.Açık Uçlu Matematik Tutum Anketi, Değerlendirme Anketi ve Görüşmeden alınan nitel veriler, deney grubundaki öğrencilerin matematiğe olan tutumlarının kontrol grubundaki öğrencilere göre daha olumlu yönde geliştiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed for two major goals which are to develop an instruction integrated with ethnomathematics related to symmetry and patterns subject with examples from Topkapı Palace and to clarify the effects of this instruction in an experimental design.In order to analyze the effectiveness of the instruction on mathematics achievement level and attitudes towards mathematics a quasi-experimental design was implemented in three schools (137 seventh grade students) in İstanbul, by obtaining quantitative data (Scale for Attitudes Towards Mathematics, Mathematics Achievement Scale 1,and Mathematics Achievement Scale 2) and qualitative data (Open ended questionnaire for attitude towards mathematics, Evaluation sheet and Interview).Repeated measures ANOVA was used for analysis of data and results indicated that both regular instruction and the instruction integrated with ethnomathematics were effective in improving linear trend over the mean values between pre, post and retention level of mathematics achievements of the students in control and experimental groups of all three schools. There was a significant interaction effect of type of instruction and mathematics achievement levels between the experimental and control group of only one school. None of the instructions were effective in improving a significant linear trend over the mean values between pre and post levels of attitude towards mathematics of the students. There was a statistically significant interaction effect of type of instruction and attitude towards mathematics between the experimental and control group of only one school. The results obtained by qualitative data can be summarized as students in the experimental group had more positive attitudes towards mathematics than the students in control group.